Yerel eğrilikli komşu iki lif içeren sonsuz elastik ortamda gerilme analizi
Stress distribution in an infinite elastic body containing two neighboring locally curved fibers
  1. Tez No: 296988
  2. Yazar: NİHAN TIRMIKÇIOĞLU ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT KÖŞKER, PROF. DR. SURKAY D. AKBAROV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
gereksinim veya teknolojik işlemlerin sonucudur. Genellikle teknolojik işlemler sırasında ortaya çıkanlar yerel eğrilikler, dizayn gereksinimi sonucu ortaya çıkmış olan eğrilikler ise periyodik eğrilikler şeklinde modellenirler. Çalışmamızda, sonsuz ortamda düşük yoğunluklu sonsuz uzunluklu yerel eğrilikli iki lif olması durumu ele alınmış ve gerilme dağılımı incelenmiştir. Nanokompozit alanında uygulanabilecek bir çalışma yapılmıştır. Bu incelemeler parçalı homojen cisim modeli çerçevesinde elastisite teorisinin üç boyutlu kesin geometrik nonlineer denklemleri kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada cisme sonsuzda lif yönünde düzgün yayılmış normal kuvvetler etkidiği ve lif yüzeyine dik kesitlerin yarıçapı lif boyunca değişmeyen daireler olduğu kabul edilmiştir.Uygun sınır değer problemlerinin çözümü için sınır formu pertürbasyon yönteminden yararlanılarak yaklaşık bir analitik metod kulanılmıştır.Ele alınan ortamdaki gerilme yayılımına ve bu yayılıma geometrik nonlineeritenin etkisi ile ilgili çok sayıda sayısal sonuç elde edilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The curvature of the fibers of the unidirectional fibrous composite materials is occured due to design requirements or technological processes. The curvature caused by design features is modeled as periodical, whereas the curvature caused by technological process is modeled as a local one. In this study, the case where two locally curved fibers with an infinite length contained by an infinite body is considered and stres distribution in that is investigated. This study can also be used in the nanocomposites? field. The investigations are carried out within the framework of the piecewise homogenous body model with the use of three-dimensional geometrical nonlinear exact equations of the theory of elasticity. Furthermore, it is assumed that the body is loaded at infinity by uniformly distributed normal forces which act along the fibers and the cross section of the fibers and normal to its axial line, is a circle of constant radius along the entire fiber length.For the solution of considered boundary value problem, an analitical method is developed by using the boundary form perturbation method.The numerous numerical results related to the stress distribution in considered body and the influence of geometrical nonlinearity to this distribution are obtained.