Arboretumların kuruluş nedenlerinin, planlama ilkelerinin ve işlevlerinin örnekler üzerinde irdelenmesi
The investigation of arboretums establishment needs, planning principles, functions and analysing the examples
  1. Tez No: 296987
  2. Yazar: SİBEL OLKAY ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Doğal çevreden hızla uzaklaşıp kendi yapay dünyamızı oluşturmaya çalıştığımız, günümüzyüzyılında şüphe yoktur ki yeşilden uzak, oksijenden mahrum bir ortama doğrusürüklenmekteyiz. Kentleşmenin, sanayileşmenin, kontrolsüz nüfus artışının bu denli yoğunolması, yaşam şartlarının her geçen gün zorlaşması, teknolojik ilerlemelerinin hayatımızıkolaylaştırırken bir yandan da doğal kaynakları yanında götürerek yavaş yavaş tükenmenineşiğine getirmesi, XXI. Yüzyılın, en önemli sorunlarından birini teşkil etmektedir.Bu durum, tüm dünya insanlarını rahatsız etmekte, yeşile olan özlemini arttırmakta, insanlarıdoğa ile iç içe olabilecekleri mekan arayışlarına itmektedir. Bu nedenle kentin yeşil alansistemine katkıda bulunacak olan Arboretumlar, kentler için zorunlu bir hal almaktadır.Arboretumların öncelikli amacı, eğitim ve bilimsel araştırmalar yapma olanağı sağlayan belliilkeler ve kurallar çerçevesinde düzenlenmiş odunsu türlerin sergilendiği canlı ağaç müzeleriolmasıdır.Bu tez çalışmasında, Arboretum kavramı, tarihsel süreç içerisindeki gelişimi, kuruluş nedenleri,planlama ilkeleri ve işlevleri irdelenmiştir. Oluşturulan kavramsal çerçeveden yola çıkılarakAmerika'daki çeşitli Arboretum örnekleri ve İstanbul Üniversitesi Atatürk Arboretumuincelenmiş ve bu inceleme sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that we are struggling in the environment where we will run out of oxygenand live artificial lives since the current living is out of natural way of living. Civilization,industrilization and uncontrolled population growth is leading the life standards more difficultwhereas the technological improvement seems to make our lives easier. But on the otherhand natural resources are dramatically extincted in which is the major problem of XXI.Century.It is not a surprise that, the mentioned situation is bothering the human nation deeply andtherefore people are eager for green natural life where they can live and enjoy the nature.Therefore, it became compulsory to have Arboretums inside the city where they cancontribute green areas. Arboretums are the places where people can have rest, considerrecreational needs and learn from the nature and become familiar with the natural places. Inthis thesis the following consepts have been analyzed; The consept of Arboretums, theimprovement during the history, needs for establishing the Arboretums, landscape planningprinciples, arboretum?s functions.In the frame of these consepts, the results have been evaluated between several Arboretumsin USA and Istanbul University Atatürk Arboretum samples have been assessed.