Farklı kompozisyonlardaki borat bileşiklerinden, hidrojen depolama ortamı olarak metal borhidrür üretimi ve üretim mekanizmasının incelenmesi
Production of metal borohydride as a hydrogen storage medium from borate compounds at different compositon and investigation of production mechanism
  1. Tez No: 297118
  2. Yazar: AYSEL KANTÜRK FİGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Metal borhidrürler, geleneksel hidrojen depolama yöntemlerine alternatif olarak kullanılabilecek, pratik uygulamalar için güvenilir ve kütle başına yüksek hidrojen depolama kapasitesine sahip bileşiklerdir. Ülkemizin bor rezervleri göz önünde bulundurulduğunda sodyum borhidrür (NaBH4) üretiminin gerçekleştirilmesi ülke ekonomisine ve enerji politikasına katkısının daha yüksek olacağı düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında, NaBH4'ün termokimyasal üretimi incelenmiştir. Bu amaçla; hammadde olarak kullanılan magnezyum hidrür (MgH2), magnezyum (Mg) ve sodyum metaborat (NaBO2)'ın farklı hazırlama ve üretim yöntemleri geliştirilerek proses parametreleri aydınlatılmıştır. Geliştirilen ekonomik ve kolay uygulanabilir modifikasyon yöntemleri ile atık-Mg talaşın hidrojen enerjisi sektöründe değerlendirilmesi sağlanmıştır. Mg-Al içerikli intermetalik-NaCI kompoziti %98 verimle MgH2 üretiminde ve %93 verimle NaBH4 üretiminde Mg kaynağı olarak kullanımı gerçekleştirilmiştir. Bununla beraber, ticari metal boratlar sınıfında yer alan NaBO2'nin üretimi için katı hal ve mikrodalga sentez yöntemleri geliştirilerek hidrotermal ve ultrasonik yöntemlerine alternatif olarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Metal borohydrides, stand as promising candidate for competitive hydrogen storage with traditional methods, are safe and higher hydrogen storage capacity compounds for practical applications. Realization of sodium borohydride (NaBH4) production is thought to be higher contribution to the economy and energy policy considering our country?s boron reserves. In this study, thermochemical production of NaBH4 were investigated. For this purpose, various preparation and production methods magnesium hydride (MgH2), magnesium (Mg), and sodium metaborate (NaBO2) were developed and clarified the process parameters. To evaluation of waste Mg-chip in the hydrogen energy sector economical and easily applicable modification methods were developed. Mg-Al intermetallic-NaCl composite can be used as a Mg source in MgH2 production with 98% yield and in NaBH4 production with 93% yield. However, solid state and microwave synthesis methods were developed for the production of NaBO2, which is classified as a commercial metal borate, proposed as an alternative for hydrothermal and ultrasonic methods