Kentiçi raylı sistem hatlarında üstyapı bakımı ve maliyetleri: Aksaray ? havalimanı hattı örneği
Superstructure maintenance and costs in urban railway systems: Aksaray ? airport line example
  1. Tez No: 297004
  2. Yazar: TEVFİK HASAN ORTAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kentiçi Raylı Sistemler; çevre kirliliği yaratmadan, emniyet, sürat, konfor ve yüksek taşıma kapasitesi ile gelişmiş kentlerde ulaşım sorunlarına etkili bir çözüm olabilmektedir. Raylı sistemlerin yapım maliyetleri çok yüksek olmakla beraber, yol bakım giderleri, işletme giderleri içerisinde önemli bir kalem olarak yer almaktadır. İlk yapılışında sistem ne kadar iyi imal edilmiş olsa da, işletme sırasında araçlardan gelen basınçlar, tabiat olayları, malzemenin yorulması gibi etkiler nedeniyle üstyapı geometrisinde bozulmalar oluşmaktadır. Bu bozulmalar zamanında tespit edilmeli ve onarılmalıdır, aksi halde büyüyerek trafik emniyetini bozacak boyutlara ulaşmakta ve büyük maddi hasarlara da sebep olmaktadır. Raylı Sistem trafiğinin güvenli ve konforlu olarak sürdürülmesi, üstyapı malzemesinin ve araçların zamanından önce yıpranmasının önlenmesi ancak tüm hatta periyodik ve iyi bakım yapılması ile mümkündür. Yapılacak tamiratın başarılı olabilmesi ise yolun iyi incelenmesine, meydana gelen arızanın doğru tanımlanmasına ve en uygun onarım yönteminin seçilmesine bağlıdır. Bu çalışmada, kentiçi raylı sistem hatlarının üstyapısında meydana gelen arızaların giderilmesinde uygulanan bakım-onarım yöntemleri incelenmiş, Aksaray ? Havalimanı Hafif Metro Hattı için bakım-onarımın periyodik uygulanması ile bölgesel uygulanması durumları karşılaştırılmış ve maliyet analizleri yapılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda, her sene ihtiyaca göre yapılan bölgesel bakım yerine periyodik bakımın tercih edilmesinin daha avantajlı olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The urban railway system is an efficient solution to transportation problems in developed cities without causing environmental pollution, providing safety, speed, comfort and high capacity of transport. Construction costs of railway systems are quite high and also expenses of track maintenance have a remarkable item within expenses of operation. However, although the system has been installed properly, geometry of superstructure is degraded because of pressure of vehicles, natural events, the fatigue of materials, etc. The damage should be determined and fixed in time, otherwise it expands and degrades traffic safety and also causes big financial loss. The persistence of railway system in a safe and comfortable way and prevention of early damage of vehicles and superstructure material is just possible with a periodic and well-done maintenance on the entire track. The success of repairment depends on examining the track, correct description of the damage and the most convenient repairment method. In this study, maintenance and repairment methods which are used to correct the damage occurred in the superstructure of urban railway system lines have been examined, the cases whether maintenance-repairment is applied periodically or locally have been compared for Aksaray ? Airport Light Metro Line and the cost analysis has been performed. As a result of this comparision, it has been revealed that periodic maintenance is more advantageous instead of local maintenance which is applied according to the needs in each year.