Kentsel aydınlatma ilkelerinin Üsküdar örneğinde incelenmesi ve bir öneri
Analysis of urban lighting principles in Üskudar district and an advice
  1. Tez No: 297014
  2. Yazar: ASLI ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kentlerde görsel algılamanın gün ışığıyla sağlanamadığı durumlarda yapay aydınlatmaya ihtiyaç duyulur. Kent aydınlatma, geceleri görsel algılamayı mümkün kılmanın yanı sıra, yaya ve araç yollarının aydınlatılması, güvenliğin sağlanması, kapkaçın önlenmesi, gece açık hava etkinliklerinin düzenlenmesi ve kent kimliğinin ortaya çıkarılması vb. konular içinde gerekli ve vazgeçilmez bir bilimdir.Dış aydınlatma konusu olan kent aydınlatması, günümüz koşullarında yalnız emniyet ve güvenlik konularını kapsamayıp, bunun yanında kenti gerek kullanım gerekse görsel yönden çekici kılan, bir başka deyişle, kenti güzelleştiren aydınlatmaların yapılması olarak tanımlanabilir.Kentsel yapay aydınlatma uygulamaları yapılırken konusuna ve tekniğine uygun aydınlatma yapılabilmesi için dikkate alınması gereken bazı kriterler vardır. Kentsel aydınlatma düzenine yön verecek bu kriterler aşağıdaki gibi sıralanabilir;?Kent kullanıcılarının özellikleri?Aydınlatılacak yapı ya da alanın işlevi?Işığın doğrultusu ve yeğinliği?Aydınlık düzeyi dağılımı?Oluşan gölgelerin niteliği?Mimari tasarım kriterleri.Bu tez çalışmasının amacı, öncelikle aydınlatma ve kentsel aydınlatmaya yönelik temel ilkelerin verilmesi, ardından Üsküdar semtinin sahil bandında belirlenmiş bir bölümünün kent aydınlatma ilkeleri açısından incelenmesi ve Üsküdar yaya meydanı için aydınlatma düzeni önerisi yapılmasıdır.
Özet (Çeviri)
In cities, during daytime visual perception is got by daylight, whereas at insufficient daylight condition or at night-time, it is achieved by artificial light. Urban lighting is made not only for creating visual perception conditions at night-time, but also for, providing safety of the pedestrian-vehicle traffics, preventing vandalism, being able to do open-air activities, being historical buildings etc.Lighting at night to emphasize urban values as expressive has gone beyond the lighting of the areas concerning the security.While the city elements that are not featured can be put out of sight, the emphases can be placed on attractive city elements.While artificial lighting systems are designing in the cities, in addition proposing levels of luminance and illuminance, lighting recommendations should also consider aspects, such as modelling of people and structures in the environment, the effects of glare and sparkle, colour temperature and colour rendering properties of the light sources, the aesthetics of the lighting equipment, energy saving and light pollution.To decide quality and quantity of the correct lighing technique for somewhere, some topics must be considered that are below;?User profile?Function of building or area?Direction of light?Dispersal of illumination levels?Features of glare?Architectural design principlesThe goal of this paper is to analysis the Üsküdar district of Istanbul in terms of urban lighting principles. For this purpose, firstly, aesthetically and architecturally important buildings, monuments of Üsküdar district will examine, secondly present lighting conditions of these will examine and evaluate in terms of urban lighting principles. In addition to that, suggestions will be presented about Üsküdar urban area.