Splİt klimaların iç ünitelerinde kullanılan fanların oluşturduğu akış alanının incelenmesi
Investigation of flow fields created by the fan of the indoor unit of split type air conditioner
- Tez No: 297013
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN A. HEPERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bireysel Split tip klimalarda iç ünite kullanıcının bulunduğu mahale yerleştirilmektedir. Ses seviyesi ürünün seçimi için önemli bir etkendir. İç ünite içerisinde daha düzgün bir akış elde etmek türbülansı azaltarak ses seviyesinin de azalmasına sebep olacaktır. Aynı zamanda daha yüksek hava debisi elde edecek şekilde fan, arka duvar ve dil geometrisi tasarlamak fanın daha düşük devirlerde çalışmasına olanak sağlayacaktır. Böylece hem enerji tasarrufu sağlanmış olacak hem de ses seviyesinin azaltılması sağlanacaktır. Bu çalışmada ses seviyesini ve hava debisini etkileyen geometrik değişkenler incelenmiştir.Literatürler ve patentler incelendiğinde çapraz akışlı fanların performansını etkileyen parametreler belirlenmiştir. Ses seviyesinin azaltılması konusunda özellikle arka duvar yönlendirme kanadının yapısı ile ilgili çalışmalar incelenmiştir. Hava debisinin arttırılması için de arka duvar fan arası mesafeler araştırılmıştır.Hava debisinin ölçümü için ANSI/AMCA 210-07 ?Laboratory Methods of Testing Fans for Certified Aerodynamic Performance Rating? standartına göre bir fan test tüneli kurulmuştur.Yapılan literatür ve patent araştırmalarından elde edilen çıkarımlar sonucunda elde edilen arka duvar yapısına ait geometriler split klima iç ünitesinde kullanılacak şekilde modellenmiştir. Fluent programında sayısal olarak analiz edilmiştir. Elde edilen veriler ile yaptırılan prototiplerin testleri sonucunda alınan datalar karşılaştırılmıştır. Analiz ve deney sonuçları arasında hata ortalama %5 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Indoor unit of the split type air conditioner is placed where the user is located. The level of noise is an important factor for the choice of the air conditioner. Obtaining a better flow in the indoor unit reduces the noise level by decreasing turbulence. At the same time, designing the geometries of the fan, the rear wall, and the stabilizer to obtain more air flow operates the fan at lower rpm. Consequently, the energy will be saved and the noise level will be reduced. In this study, the geometric variables which affect the noise level and the air flow rate is examined.The parameters affecting the performance of the cross flow fans are determined by studying the literature and the patents. Regarding the reduction of the noise level issue, the previous studies on the structure of the guide vane of the rear wall are especially investigated. The distances between the fan and the rear wall are studied to increase the air flow rate.To measure the air flow rate a fan test tunnel was built according to ANSI/AMCA 210-07 ?Laboratory Methods of Testing Fans for Certified Aerodynamic Performance Rating? standard.The geometries of the structure of the rear wall, obtained from the inferences acquired by the studies of the literature and the patents, are modeled to be used in the indoor unit of the split type air conditioner. Geometries are also analyzed by using Fluent software. The data taken from the tests done on the constructed prototypes and the data from the analyses are compared. The error between the results of the analyses and the experiments are determined.