Müzik ve mimarlık ilişkisinde etkileşimli bir parametrik model
An interactive parametric model related to architecture and music
  1. Tez No: 297015
  2. Yazar: CAN YÜCEL KORKUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOGAN TONG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Mimarlık ve tasarım ilişkisi kavram olarak ele alındıklarından beri ustaları tarafından bilinmektedir. Diğer disiplinlere göre farklı olan nokta ise bu ilişkinin tasarımın yani ürünün kullanıcısı tarafından da bilinmesi hatta tasarım sürecini etkileyebilmesidir. Bu da mimarlıkta tasarım sürecini zenginleştirir, çoğul bir bilincin eseri olmasını sağlar.İçinde çok ciddi bir tasarım süreci olduğu çoğunlukla göz ardı edilen bir disiplin de ?müzik?tir. Mimarlıktan farklı olarak üretim sürecindeki öznellik, kullanıcının, dinleyicinin, üretim sürecinde yer almasını engeller. Fakat bu iki farklı disiplinin tasarım aşamaları benzerlikler gösterirler.Müzik dili ve mimarlık dilinin kesiştikleri noktalar, müzik ve mimarlık etkileşiminin tarih içinde gelişimi ve yaklaşımlar, müzik ve mekan ilişkisi, müzik ve mimarlık ilişkisi gözlemlenen yapılar irdelendikçe iki disiplinin birbiriyle ne kadar ilintili olduğu anlaşılır.Bu çalışmada, bugüne kadar elde edilmiş bilgi dağarcığına katkıda bulunmak üzere yapılabilecek şeylerden biri, müzik ve mimarlığın tasarım süreçlerinin güncel olan ortak yönlerine dikkat çekmektir. Böylece kökeninde doğa bilimleri olan iki disiplini kaynaştırma yollarının çağdaş bir deneyi yapılacaktır.Müzik ve Mimarlık algısının perdesizleşmeye başladığı çağımızda, müziğin performans etkisinin tasarıma getireceği dinamizm ve yapı elemanının parametrik bir dizek(porte) olarak ele alındığı deneysel bir model üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the conceptual connection between architecture and design is higly awared by the masters.The distinction from other disiplinaries is that this relationship is well known by the user, can effect even design processes. And this enriches the design process in architecture and makes it a work of the common sense.Most often, the design process is not taken into consideration in the“music”disiplinary. Apart form architecture the subjectivity in the process never lets the uzer/listener to be a part of the process.But even these two disiplinaries show some similarities.Two disiplinaries are related when intersection points of both architecture and music jargons, the interaction of architecture and music in history and the approach towards them, relationship between music and space, the architecture and music bond on a building is explicated.In this work/thesis, other than making some contribution to the knowledge, main aim is to draw attention to the design processes of music and architecture on contemporary common parts.Thereby, by these two disiplinaries, which both are composed of natural sciences, are studied to be merged in a modern experimental project.In our age, the perception of both music and architecture is getting fretless, dynamism in to the design be brought by music performance impact and an experimental model of structural elements as a parametric porte.