Konstrüktivist mimari ve hesaplamalı tasarım ilişkisi
The relationship of constructivist architecture and computational design
- Tez No: 297019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM YALINAY ÇİNİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Architecture, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Konstrüktivist mimari, 1920'lerin başında Rus Futurizm'inden doğan geniş bir konstrüktivist sanat anlayışının sonucunda ortaya çıkmış ve Modern Akım'ın oluşmasına zemin hazırlamış deneysel bir akımdır. Tarihsel açıdan bakıldığında, günümüzde kullanım alanı büyük ölçüde artmış olan bilgisayar-destekli tasarım ve üretim teknolojilerin altında yatan prensiplerin ilk izlerine, Konstrüktivizm akımında rastlanmaktadır. Tezin amacı, bu ilişkinin tartışmaya açılarak, hesaplamalı tasarım araçları ile ele alınmasıdır.Tez kapsamında, ?Laboratuvar Sanatı? anlayışına karşı ?Üretim Sanatı?nı savunan sanatçıların (Prodüktivistler) düşünceleri doğrultusunda gelişen Konstrüktivizm incelenmiş ve içerdiği bu iki yaklaşımın sayısal altyapıları araştırılmıştır.Sonuç olarak, konstrüktivist mimarinin önemli örnekleri üzerinden elde edilen kural tabanlı tasarımların ışığında, Konstrüktivizm ve beraberinde gelen geometri anlayışının hesaplamalı tasarım teknolojilerinin ortaya çıkmasında ve gelişmesinde öncü bir rol oynadığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Constructivist architecture is an experimental movement, emerged from an extensive constructivist sense of art, which grew out of Russian Futurism at the beginning of the 1920s and established the ground that brings out Modern Architecture. According to the historical perspective, first traces of the underlying principles of computer-aided design and manufacturing technologies which has a greatly increased usage nowadays are encountered in Constructivism. The objective of the thesis is to open up the discussion of this relationship and evaluate it with computational design tools.Within the scope of the thesis, Constructivism which developed in accordance with the ideas of the artists defending the ?Production Art? against the conception of ?Lab Art? is investigated and the calculative infrastructures of these approaches are explored.As a result, according to the rule-based designs obtained through the significant examples of constructivist architecture, it is emphasized that Constructivism and the geometrical approach stemming from it, have a pioneering role in the occurrence and the development of computational design technologies.