Landau parametrelerinin nükleer madde ve nötron madde için hesaplanması
The calculation of Landau parameters for nuclear matter and neutron matter
  1. Tez No: 297018
  2. Yazar: SELDA BOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUTSAL BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu tez çalışmasında, Landau parametreleri nükleer madde ve nötron madde için hesaplanmıştır. Ortalama alan yaklaşımı olarakta bilinen Hartree-Fock (HF) formalizmi kullanılarak bütün etkileşme türleri için Hamiltonyen yazılmıştır. Sistemin yoğunluğa bağlı enerjisi ifade edilmiştir. Landau-Migdal etkileşim potansiyeli Skyrme parametreleri cinsinden yazılarak, Skyrme tipindeki NN (nükleon-nükleon) etkileşme potansiyeli ifadesinin çıkarılışı gösterilmiştir. Hem nükleer madde hem nötron madde için Landau parametreleri hesaplanmış ve ayrı ayrı ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Landau parameters were calculated for nucleaar and neutron matter. Hamiltonien was written by using Hartree-Fock (HF) formalizm, which is also known as mean-field approximation. Density dependent energy of the system was expressed. By writing Landau migdal interaction potential in terms of Skyrme parameters, the extraction of the Skyrme type NN (nucleon-nucleon) interaction potential was shown. Landau parameters were calculated for both nuclear and neutron matter and expressed seperately.