Dikdörtgen biçimli dalga kılavuzları boyunca sinyal transferi
The signal transfer along the rectangular waveguide
  1. Tez No: 297038
  2. Yazar: ÜMMÜ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEVSER KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Matematik, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Elektromanyetik Teoriye Evrimsel Yaklaşım(ETEY) olarak adlandırılan bir analitik zaman-dönemi metoduyla düşünülen keyfi zamana bağlı mükemmel iletken yüzeye sahip bir dikdörtgen dalga kılavuzunda bir üreteç fonksiyonu tarafından üretilen elektromanyetik alan kuvvet problemine bakacağız.TE ve TM dalga kılavuzu modlarının bir tam kümesi zaman döneminde direkt elde edilebilir. Elektromanyetik Teoriye Evrimsel Yaklaşımın analitik formuyla problem çözülebilir. Analitik olarak çözülen bu problemin Euler yöntemiyle TM modunun değişkeni için sayısal çözümü de bulunur. Bulunan bu iki çözümün uygunluğu Ki-kare testi ile değerlendirilir.Dalga kılavuzundaki dijital sinyallerin yayılım problemi nedensellik prensibine uygun çözülür. Bu çalışmalarımızı Hilbert uzay özelliklerini kullanarak yapabilmekteyiz. Bessel fonksiyonlarının derecelerinin yarı-tamsayılar olduğu durumlarda analitik ve grafiksel sonuçlarla gösterilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the problem of electromagnetic field strength which are produced by a given source function which has arbitrary time dependency in a rectangle waveguide having perfect electric conductor surface is considered by an analytical time domain method called Evolutionary Approach to Electromagnetics(EAE).A complete set of TE and TM waveguide modes is obtained in time domain directly. The problem is solved within the analytical framework of the evolutionary approach to electromagnetics. The problem which is solved with analytically also solved with numerically for TM modes? variable by Euler method. Both of these solutions are evaluated with Chi-square test.The problem of propagation digital signals in the waveuide is solved explicitly in compliance with the causality principle. We can study by the using of Hilbert spaces? properties. Analytical and graphical results are presented for the cases when the orders of the Bessel fuctions are all possible and semi-integer numbers.