Havayolu işletmelerinde filo ataması optimizasyonu için hibrit model önerisi: Türk Hava Yolları örneği
Hybrid model proposal for optimization of fleet appointment in airlines: The case of Turkish Airlines
- Tez No: 591821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDNAN AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Sivil Havacılık, İşletme, Aeronautical Engineering, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Havayolu taşımacılığı yapan havayolu şirketlerinin en önemli ürünlerinden biri uçak koltuklarıdır. Havayolu şirketleri koltukları pazarlamaktadırlar. Diğer sektörlerde olduğu gibi havayolu sektöründe de fazla ürünler satışları arttırdığı gibi maliyetleri de arttırmaktadır. Aynı zamanda havayolu şirketlerinin, uçak kalkışa geçmeden koltuklar satılmalıdır. Aksi takdirde satılamayan koltuklar şirketlere zarar ettirmektedir. Bu nedenle ideal strateji doğru miktarda koltuğu, doğru fiyattan müşterilerine sunmaları gerekir. Bu stratejilerden birincisi filo ataması problemi ile ilgiliyken, diğeri gelir yönetimi ile ilgilidir. Bu çalışmanın amacı, havayolu şirketlerinin en büyük maliyet kalemlerinden biri olan filo ataması konusunun incelenmesi ve filo ataması probleminin tüm detayları ile anlatılıp, probleminin çözümü için üç farklı optimizasyon modelinin hybrid bir model haline getirerek çoklu seçim modelinin geliştirilmesidir. Filo ataması problemi yöneylem araştırması literatüründe nispeten yeni bir konu olup, endüstriyel anlamda ciddi maliyet artışlarına sebep olan doğru uçuşa doğru uçağın atanması sorununun çözümü için gereklidir. Çalışmanın teorik bölümünde literatür ve filo atama modelleri incelenmiş olup, uygulama kısmında Türk Hava Yollarının veri seti kullanılarak hybrid atama modeli kurulup, bu model MATLAB (Global Optimization Toolbox ve Optimizasyon Toolbox) optimizasyon programı ile kodlanıp maliyetlerin minimum ve gelirleri maksimum yapacak şekilde filoların uçuşa atanmasını sağlayan çoklu karar verme hybrid modeli geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The seats are the products of the airline, the airline companies are marketing seats. As in other sectors, more products in the airline sector increase sales as well as increase costs. At the same time, the airline companies, aircraft should be sold before the take-off otherwise the seats can not be sold to companies that the ideal strategy“right”amount of seats,“right”price to offer to the service of customers. The first of these strategies is related to the problem of fleet assignment, while the other is related to income management. The purpose of this study is to examine the issue of fleet assignment, which is one of the biggest cost items of airline companies, and to show the details of the fleet assignment problem, and to develop a multiple selection model by making three different optimization models a hybrid model for the solution of the problem. The problem of fleet assignment is a relatively new issue in the operations research literature, which is necessary for the solution of the problem of ciddi right flight-to-plane ına, which causes serious cost increases in the industrial sense. In the theoretical part of the study, the literature was examined and a hybrid decision model was developed by using the data set of Turkish Airlines in the application part and this model was developed by using the MATLAB (Global Optimization Toolbox and Optimization Toolbox) optimization program and a multi-decision hybrid model was developed to enable the fleet to be assigned to the flight.