Çalıklığın pervane hidrodinamik karakteristiklerine etkisinin sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of the skew effect on propeller hydrodynamic characteristics
  1. Tez No: 297059
  2. Yazar: MURAT YAĞLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Marine, Marine Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Gemilerin sevkinde yaygın olarak kullanılan uskur pervanelerin hidrodinamik açıdan verimli olması tekne performansına büyük derecede etki etmektedir. Bu nedenle pervane imal edilmeden dizaynı sırasında veya mevcut pervanenin analiz edilmesi durumunda; pervaneye ait geometri, pervane-tekne etkileşimi (iz dağılımı), çalışma ortamı, tekne kıç formu vb. özellikler ön plana çıkmaktadır. Bunlar arasında pervane geometrisi ile ilişkili olan çalıklık (eğrilik) parametresi, özellikle yüksek hızlarda titreşim ve gürültü etkisini azaltmak amacı ile gemi pervanelerinde tercih edilmektedir.Bu çalışmada, çalıklığın pervanelerin itme, tork, verim, kavitasyon gibi hidrodinamik karakteristiklerine olan etkisinin sayısal olarak incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The hydrodynamical efficiency of the screw propellers that are commonly used for the propulsion of the ships, has a great effect on the ship performance. Therefore, some features of the propeller like geometry, propeller-hull interaction (wake distribution), operating environment, form of the stern, etc. stand out during the design of the propeller before it was manufactured or during the analyzation of the existing propeller. Among these features, the skew parameter related to propeller geometry is preferred in the ship propellers in order to decrease the effects of noise and vibration at high speeds.The purpose of this study is a numerical analyzation of the impact of skewness to the hydrodynamic characteristics of propellers such as thrust, torque, efficiency and cavitation.