Disamatik kalıplamada bilgisayar destekli yolluk sistemi tasarımı
Computer aided design of gating system in disamatic molding
- Tez No: 297058
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Döküm teknolojisinde, geçmişten günümüze kadar gelen ve hala devam etmekte olan gelişmeler sürekli daha kaliteli ve daha ucuz üretim yapılabilmesi yönünde olmuştur. Bu gelişmeler, üretim sürecinin ilk olarak doğru planlanması ve daha sonra bu plan yönünde ilerleyerek farklı olasılıkların sürekli olarak denenip, değerlendirilmesi ile sağlanmıştır. Üreticiler, istenilen kaliteye ve maliyete ulaşmak için bu gelişmeler ve tecrübelerden yararlanarak doğru üretim yöntemi seçimi ve optimum kalıp tasarımına ulaşılması için gereken kıstasları belirlerler.Bu çalışmada Disamatik kalıplama, diğer adıyla derecesiz dikey kalıplama incelenmiştir. İlk kısımda model, kalıp ve yolluk sistemi anlatılmış, bunların tasarımında nelerin önemli olduğu ve tasarım sırasında nelerden faydalanıldığı gibi konulara yer verilmiştir. İkinci kısımda ise planlama bittikten sonra ulaşılan sonuçların, bilgisayar ortamında çeşitli sayısal programlar ile hesaplanması ve tasarım programları ile tasarlanması sonucunda uygun modelin oluşturulmasına yer verilmiştir. Tasarlanan model döküm simülasyon ve CAM programlarına uygun halde yapılmış ve üretime hazır hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in casting tecnology that has come from past to present and stil ongoing are always about lowering production costs and raising quality. These developments are achieved by planning production process corrent and then following this plan and testing and evaluating different possibilities. Manufacturers determine the criterias that lead to optimum mold design to achieve intended quality and costs by getting benefit from these developments and experiences.In this study, Disamatic molding a.k.a flaskless vertical molding is investigated. In the first part patterns, molds and gating systems are told. In the second part designing the correct pattern that is calculated by numerical programs in PC is told. The pattern is designed suitable for casting simulation and CAM programs, and made ready for manufacturing.