Scrum yazılım geliştirme metodolojisi için yönetim sistemi tasarımı ve gerçeklenmesi
Design and implementatiton a management system for scrum software development methodology
- Tez No: 297062
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA KALIPSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüz yazılım geliştirme ortamlarında sık yaşanılan sorunlardan birisi de ürün geliştirme yaşam döngüsü içerisinde müşteri gereksinimlerinin sürekli değişmesidir. Klasik yazılım geliştirme süreçleri yapıları ve çalışma şekilleri nedeniyle bu değişime ayak uyduramamakta, projeler genellikle başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.Bu nedenle klasik süreçlere göre yeni bir felsefe ve modernlik getiren çevik süreçlerin yazılım projelerinde kullanımı her geçen gün artmakta, proje takımları bu süreçlere geçiş yapmaktadır.Bu tez çalışmasında öncelikle çevik süreçlerin en çok kullanılan üyelerinden olan Scrum modeli incelenecektir. Sürecin tarihsel gelişimi, içeriği, kuralları yapılan literatür araştırmaları ile sunulacaktır.Sonraki kısımda tez çalışmasının ana fikri olan süreç yönetim sistemi tasarımı ve gerçeklenmesi aşaması anlatılacaktır. ScrumMApp uygulaması detayları ile anlatılıp, sonuçları yorumlanacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the frequently experienced problems in today?s software development environment is the changing customer requirements faced through the product development life cycle. Classic software development processes cannot adopt to these changes because of their structures and the way they advance, as a result, the projects often result in failure.Therefore, the usage of agile processes which brings a new philosophy and modernity compared to the classical processes is increasing rapidly in software projects, and project teams migrate to agile development processes.In this thesis, primarily, Scrum which is the most adapted member of the agile processes models will be examined. The historical development of the process, its content and rules will be presented with related literature research.In the next section, the design and implementation of the process management system, which is the main idea of thesis will be explained. ScrumMApp application will be explained in details and the results will be interpreted.