Akustik iskandil verilerine göre dip yapılarının hidrografik planları ve üç boyutlu görüntüleri
  1. Tez No: 29713
  2. Yazar: OSMAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. FEHMİ DURUKANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu tezde Trabzon-Kemarkaya. açıkları /ile Trabzon-Akçaabat arasında kalan ve bir sualtı adası olan“Mezgit Adası”çalışma sahası olarak seçilmiştir. Önce derinlik ölçüm metodları araştırılmış ve modern yöntemlerden biri olan“Akustik İskandil Yöntemi”tercih edilmiştir. Bu yöntemle elde edilen derinlik değerleri, ölçülmüş en derin noktadaki düzlemden olan yükseltiler şeklinde değerlendirilmiştir. Derinlik değerlerinin bilgisayara yüklenmesinden sonra, eş yükselti eğrilerinden oluşan hidrografik plânlar ve sonucunda üç boyutlu görüntüler elde edilmiştir. Bu tez çalışmasında; denizlerde balıkçılık amacıyla yapılan kafes sistemlerine, dip ağları ve paraketa (çok kancalı olta) ile yapılacak balıkçılığa, navigasyon, dolgu inşaatları ve denizlerdeki diğer plânlamalara uygun nitelikte hidrografik planlar ve bu planların üç boyutlu görüntüleri araştırılmış ve sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this thesis, the coastal/areas of and the whiting ground lying between Trabzon and Akçaabat have been studied. The whiting ground is a underwater island. At first, the methods of measuring the depths have been investigated and“the acoustic method”used as being one of the modern method. Depths have been measured by using this method and expressed as the heights taken from the deepest point of sea seabottom. After loading the depth values into the computer, hydrographic plans consisting of isobath and the three dimensional graphics have been produced. The plans and graphics obtained, may be used to choose the area of sea available such marine activities as fish cages, setting demmersal gear and multi hooked lines. It is also possible to get some other information from these plans and graphics that they may be used for navigational and beach construction purposes. Examining the hydrographic plans and the three dimensional graphics some results have been reached.