Katamarana entegre tek ışınlı akustik iskandil yöntemi ile doğruluk araştırması
Accuracy research with the catamaran integrated single beam acoustic sounding method
- Tez No: 720243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KURTULUŞ SEDAR GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Batimetri, Yunanca Bathus ve Metron kelimelerinden türemiş olup derinlik ölçme anlamına gelmektedir. Genel anlamda, su, deniz, göl ve okyanus tabanlarının topoğrafik ölçmelerinin gerçekleştirilmesi çalışmalarının bütünüdür. Derinliklerin belirlenmesi denizcilikte iskandil olarak adlandırılmaktadır. İskandil yöntemi teknolojinin gelişimine paralel olarak geçmişten günümüze gelişim göstermiştir. Gelişimin son noktasında akustik iskandil yöntemi yer almaktadır. Bu yöntemde ses dalgalarının su içerisindeki hızı ve seyahat süresine bağlı olarak derinlik belirlenmeye çalışılır. İnsansız su üstü araçlarıyla batimetrik çalışmalarda genellikle akustik iskandil cihazları kullanılır. Su yüzeyi durağan olmadığından bu gözlemleri gerçekleştirmek oldukça güç olup, elde edilen veriler ise çeşitli hatalar ile yüklüdür. Bu çalışmada seçilen bir test alanında su üstü aracı ile elde edilen batimetrik gözlem verileri analiz edilecektir. Bu amaçla ölçüm planı tasaralanmış, su üstü aracına bağlanan akustik iskandil cihazı ile gidiş dönüş halinde ölçülen limanın batimetrik haritası oluşturulacaktır. Su altı haritasının çıkartılmasında, deniz taşıtı hatlar üzerinde 2-3 knot hızlarda hareket edecek ve tüm hatlar ölçülecektir. Gözlemlere başlamadan önce akustik iskandil yönteminin (sonar) en önemli hata kaynaklarından biri olan ses hızı düzeltmesi için bölgede CSTD cihazı ile ses hızı ölçümleri yapılacaktır. Belirlenen ses hızı batimetri gözlemlerinde parametre olarak kullanılacaktır. Tüm hatlarda yapılan derinlik gözlemlerinden sonra uygun enterpolasyon yöntemi kullanılarak yüzey modeli oluşturulacaktır. Bölgenin onaylı batimetrik haritası ile karşılaştırmalar yapıldıktan sonra gidiş dönüş gözlem verilere ait parametre kestirimleri yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Bathymetry is derived from the Greek words Bathus and Metron, meaning depth measurement. In general terms, it is the whole of the work of performing topographic measurements of water, sea, lake and ocean floors. Determination of depths is called sounding in maritime. The sounding method has developed in parallel with the development of technology from the past to the present. At the last point of development is the acoustic sounding method. In this method, it is tried to determine the depth depending on the speed of the sound waves in the water and the travel time. Acoustic sounding devices are generally used in bathymetric studies with unmanned surface vehicles. Since the water surface is not stable, it is very difficult to make these observations, and the obtained data is loaded with various errors. In this study, bathymetric observation data obtained with the surface vehicle in a selected test area will be analyzed. For this purpose, a measurement plan has been designed and a bathymetric map of the port, which is measured in round trips, will be created with an acoustic sounder connected to the surface vehicle. In the preparation of the underwater map, the vessel will move at 2-3 knots on the lines and all lines will be measured. Before starting the observations, sound velocity measurements will be made with a CSTD device in the region for sound velocity correction, which is one of the most important error sources of the acoustic sounder method (sonar). The determined sound velocity will be used as a parameter in bathymetry observations. After the depth observations made on all lines, the surface model will be created using the appropriate interpolation method. After making comparisons with the approved bathymetric map of the region, parameter estimations of the round-trip observation data will be made.