Karbondioksit kullanan soğutma sistemlerinde soğutucu akışkan tarafının modellenmesi ve performans parametrelerinin belirlenmesi
Modelling refrigerant side of carbondioxide refrigerant systems and determination of the performance parameters
  1. Tez No: 297130
  2. Yazar: SELİM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ALPAY HEPERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
SAN-TEZ programı dahilinde yürütülen 00238.STZ.2008-1 kodlu proje kapsamında, buzdolabı için genel bir çevrim simülasyonu programının hazırlanması planlanmıştır. Her ne kadar literatürde CO2 için -10°C'ye kadar bazı sayısal ve deneysel çalışmalar mevcut olsa da, özellikle -10°C'den daha düşük buharlaşma sıcaklığı gerektiren uygulamalar için yapılmış herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Derin dondurucu bölmesine sahip ev tipi buzdolaplarında buharlaşma sıcaklığının -30°C mertebelerinde olması nedeniyle, -10°C'den daha düşük sıcaklıkların da incelenmesi ve bu sıcaklıklar için optimum egzoz basıncı değerlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Ticari olarak temin edilmiş olan CO2 kompresörlerinin performansının belirlenebilmesi için deneysel bir sistem kurulmuş ve kompresör performans karakteristikleri deneysel olarak elde edilmiştir. Simülasyon çalışmalarına paralel olarak yürütülecek çalışmalarla soğutucu akışkan olarak CO2'in test edilebilmesi için bir buzdolabı çevriminin kurulması ve farklı çalışma şartlarında bu çevrimin performansının belirlenmesi ile simülasyon çalışmalarının doğrulanması planlanmıştır. Bu kapsamda çıkarılacak matematiksel modelin çözümü için bir MATLAB programı kullanılarak simülasyon programına alt bir modül oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
In the scope of 00238.STZ.2008-1 coded project that was sponsored by the SAN-TEZ program, preparing a general simulation program for the refrigerator cycle has been planned. Although there are some numerical and experimental studies existing in the literature up to -10°C, applications which require a lower evaporation temperatures then -10°C for CO2 has not been found in any study. Studying lower temperatures then -10°C and optimum exhaust pressure values for these temperatures have to be determined because the evaporation temperature is about -30°C for domestic type refrigerators with a freezer compartment. An experimental system has been prepared to determine the performance of commercial CO2 compressors and compressor performance characteristics have been experimentally obtained. To verify the simulation studies; a sample refrigerator cycle has been set to test the CO2 as a cooling agent and to determine the performance of this cycle under different conditions paralel to the simulation studies. Sub-module of the simulation program will be created by utilizing MATLAB program for the solution of the extracted mathematical model in this context.