Yatlarda gürültüden rahatsızlığın saptanması, sağlanması gereken akustik konfor koşulları, örnek proje uygulamaları ve karşılaştırılması
Determination of annoyance of noise in yachts, required acoustical conditions, application alternatives for sample projects and comparisons
- Tez No: 293949
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM HELVACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada genel akustik kavramlar üzerinde durulmuş, yatlarda yaşanan gürültü problemi ve kaynakları incelenmiş, ayrıca altı farklı yata ait uygulanmış izolasyon yöntemleri gürültü ölçüm sonuçları ışığında incelenerek performans, ağırlık ve fiyat açısından bu malzeme ve yöntemler karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda performans, ağırlık ve fiyat kriterleri açısından hangi uygulama yöntemlerinin daha başarılı olduğu belirlenmiştir. Bu projelere ait gürültü ölçümlerinde yatlarda önemli gürültü kaynaklarından olan ana makina ve jeneratör özellikleri, gürültü yayılımını doğrudan ilgilendiren genel yerleşim planları ve sonuçları etkileyen test koşulları göz önünde bulundurulmuştur. Tüm projelerin genel olarak IMO standartlarına göre başarılı sonuçlara sahip olduğu söylenebilir. Sonuç olarak bu incelemelerden elde edilen verilerin, akustik laboratuvarlarda oluşturulacak deneysel hacimlerde daha fazla örnek uygulama üzerinde yapılacak deneylerle daha kapsamlı şekilde zenginleştirilmesi gerektiği ön görülmüştür. Ayrıca deneysel çalışmalara ilave olarak geliştirilecek bir bilgisayar programının da çalışmaları desteklemesi gerektiği belirlenmiştir. Yat üreticileri için çok büyük bir öneme sahip olan gürültü izolasyonu konusunda yapılacak çalışmalar ile daha düşük fiyatlarda daha hafif ve daha yüksek performanslı uygulama yöntemleri geliştirilebileceği gözlemlenmiştir. Bu sayede projelerin gerek arzulanan konfor koşullarını sağlamada gerekse ön görülen bütçelerle tatmin edici mühendislik değerlerine ulaşmada daha başarılı olacağı açıktır. Ayrıca bu konuda sadece mevcut ürünler üzerinde çalışma yapmak yerine yeni ürünler geliştirmek için de üreticiler teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
A study was carried on general acoustic concepts, noise problems and noise sources in yachts, analysis of different insulation methods for six different mega yachts under the lights of noise measurement results and comparison of these results according to performanace, weight and price properties. Considering these properties, best applications are determined by using these comparisons. In noise level measurement processes; preperties of main engines and generators which are known as major noise sources in yachts, general arrengements of yachts which are directly related with noise transmision in yacht, and test conditions which affect the results noticeably are considered. In conclusion, these results can be enriched with experimental studies which will be carried on mock ups built in acoustic laboratories with more application alternatives. In addition to experimental studies, a computer based programme should be developed for acoustic estimations. It is observed that lighter and cheaper high performance insulation methods can be developed by the studies for noise insulation problem which is very important for yacht manufacturers. Obviously, after these studies; the projects will be more successful in providing desired comfort conditions and reaching satisfactory engineering results with predicted budgets. In addition, instead of working just on current insulation products, manufacturers should be encouraged to develop new products for noise insulation.