Pricing of mega yachts
Mega yatların fiyatlandırılması
  1. Tez No: 350911
  2. Yazar: EFE AKYUREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORAL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Ekonomi, Marine, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu calısma ilk once mega yat kavramını tanımlayıp tarihsel gelisimini acıklamaya odaklanmıstır. Gerekli tanımlar sonrasında once mega yat kavramı uzerinde sonra hedonik fiyatlama ve uygulama alanlarında literatur arastırması yapılmıstır. Calısmanın soz konusu datası 2009 ? 2012 yılları arasındaki 744 gozlemden olusmustur ve kurulan hedonik modelde mega yatlara ait 14 bagımsız degisken kullanılmıstır. model anlamsız degiskenler cıkartılarak bir daha kurulmustur ve sonuclar kısıtlanmıs modele gore degerlendirilmistir. Sonuc olarak, mega yat fiyatını en cok etkileyen degisken yatın boyudur. Anahtar Kelimeler (Türkçe) 1)Mega Yat 2)Yat Marketi 3)Fiyatlandırma Metodları 4)Hedonik Model 5)Regresyon
Özet (Çeviri)
This study initially focused on defining the term of `mega yacht? with explaining historical development. After necessary definitions, literature search carried out on hedonic pricing and application area. Subjected data of the study consist of 744 observations between the years 2009 ? 2012 and 14 independent variables are used on established hedonic model. The model re ? established with omitting insignificant variables results were evaluated according to restricted model. Consequently, the most effective variable on mega yacht price is length of the yacht. Anahtar Kelimeler (İngilizce) 1)Mega Yacht 2)Yacht Market 3)Pricing Methods 4)Hedonic Model 5)Regression