Harita mühendisliğinde proje ve kalite yönetimi
Project and quality management in geomatics engineering
- Tez No: 297161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. V. ENGİN GÜLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Haritacılık mesleğinin eşgüdümlü çalıştığı birçok disiplin olmasına ve teknolojisinin sürekli gelişmesine rağmen, bu sektörde Proje Planlama Tekniklerinin kullanım oranının düşüklüğü dikkat çekicidir. Profesyonel planlama anlayışından yoksun olan bir yatırımın riski çok büyüktür. Harita çalışmalarında yapılan yatırımlarda da bu kural geçerlidir.Bu çalışmada, Proje Planlaması, Microsoft Project 2000 yazılımı ile bilgisayar destekli olarak ele alınmış; pek çok alanda kullanılan modern yönetim tekniklerinin, haritacılık alanında da kullanılması ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although geomatics has a wide branch with its entegrated diciplines and advanced technology and nowadays, Project Planning Techniques are used rarely in this sector. The risk of an investment without professional planning is very high. The rule is the same for the investments in the area of geomatics and survey works.In this study, project planning is handled with computer support by using the Microsoft Project 2000 software and the common use of modern managing techniques, which are used in many areas, in survey is aimed.