Hippürik asidin magnezyum ve çinko komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve potansiyometrik olarak incelenmesi
Synthesis, characterization and potentiometric study of magnesium and zinc complexes of hippuric acid
  1. Tez No: 297162
  2. Yazar: DENİZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İKBAL KOYUNCU, DR. MEVLÜDE CANLICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde amino asitler, glisin ile hippürik asit ve hippürik asidin metal komplekslerinin sentezleri ve tayin yöntemleriyle ilgili bir döküm yapıldı.Çalışmanın ikinci bölümünde ligand olarak kullanılan hippürik asit benzoil klorür ve glisin arasındaki reaksiyonla hazırlandı. Sonra elde edilen hippürik asidin, magnezyum ve çinko kompleksleri sentezlendi. Daha sonra elde edilen bu komplekslerin yapıları Uv-Vis, FT-IR, 1H-NMR ve kütle spektrumları ile karakterize edildi.Çalışmanın son bölümünde ise, potansiyometrik titrasyon yoluyla Irwing- Rossotti ve Corsini yöntemleri kullanılarak metal-hippürik asit komplekslerin kararlılık sabitleri ve bağıl bollukları hesaplandı. Buna göre, hippürik asidin dissosiasyon sabitleri log K1 =10,637 ve log K2 = 2,581 olarak bulundu. 25?C ve I= 0,0043' de oluşum sabitleri ise Mg(II) hippürat için log K1 = 2,699 ve log K2 = 2,097, Zn(II) hippürat için log K1 = 2,701 ve log K2 = 2,096 olarak bulundu. pH= 0-10 arasında yapılan çalışmada, ML2 kompleksinin bağıl bolluğunun pH= 3'den sonra maksimum değere ulaştığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study, amino acids, glycine with hippuric acid and metal complexes of hippuric acid synthesis and determination methods have been documented.In the second part, hippuric acid, which will be used as a ligand, was synthesized with reaction between benzoyl chloride and glycine. Then, magnesium and zinc complexes of hippuric acid was prepared. After this, the structures of these compounds were characterized with Uv-Vis, FT-IR, 1H-NMR and mass spectra.In final part of this thesis, the stability constants and relative abundance of metal-hippuric acid complexes were determined by using Irwing- Rossotti and Corsini methods with potentiometric titration process. The protonation constants of hippuric acid were evaluated, log K1 =10,637 and log K2 = 2,581. For metal complexes, logarithms of the stability constants were determined; for magnesium(II)hippurate log K1 = 2,699 and log K2 = 2,097, and for zinc (II)hippurate log K1 =2,701 and log K2 =2,096 I=0,0043 and at 25?C. Relative abundace of ML2 complexes, were maximum after pH= 3 in pH= 0-10 range.