Kalsiyum oksalat kristalizasyonuna doğal ve sentetik katkı maddelerinin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of natural and synthetic additives on calsium oxalate crystalization
- Tez No: 297187
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL AKYOL, PROF. DR. MUALLA ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Az çözünen tuzların kristalizasyonu biyolojik sistemlerde çok önemli bir yer tutmaktadır. Üriner bölgede taş oluşumu dünya genelinde %10 görünme yüzdesine sahip, çok yaygın bir hastalıktır. Kalsiyum oksalat, üriner bölgedeki patolojik kristal oluşumunun ana bileşenini oluşturur. Ayrıca ısı değiştirici, soğutma kulesi gibi proseslerde kalsiyum tuzlarının kabuk oluşturması kirlilik, ısı transferinin düşmesi gibi ciddi problemlere neden olmaktadır.Bu çalışmada gerek endüstriyel gerekse biyomineralizasyon açısından kristalizasyon mekanizmasının araştırılmasında büyük önem taşıyan kalsiyum oksalat kristallerinin büyüme mekanizmasına doğal ve sentetik katkı maddelerinin etkileri incelenmiştir. Sentetik katkı maddesi olarak fenilsüksinik asit ve benzensülfonik asit kullanılmıştır. Doğal katkı maddesi olarak özellikle Kayseri yöresinde çok bulunan ve birçok hastalığa iyi geldiği iddia edilen gilaburu (Viburnum opulus L.) meyvesi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The crystallization of sparingly soluble salts holds great importance in biological systems. Urolithiasis is a common disease that has 10% sighting frequency in the world. There are many surgical and medical treatments against this disease. Calsium oxalates are the main components of pathological deposits in the urinary tract. The formation of scales that is caused by calsium salt in heat exchanger or cooling tower proses is lead to serious probles such as pollution, decreasing of heat transfer.In this study, the effects of natural and synthetic additives on growth mechanism of the calsium oxalate crystals, which have great importance both in industry and biomineralization were investigated. Phenylsuccinic acid and benzenesulfonic acid were used as synthetic additives. Snowball tree (Viburnum opulus L.) fruit which is commonly found in Kayseri district and told as a cure for many ilnesses was used as a natural additive.