Bel ağrılı hastaların fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarında transversus abdominus ve multifidus kaslarının eğitiminin etkinliğinin araştırılması
The investigation of the effectiveness of transversus abdominus and multifidus muscle training on patients with low back pain in physical treatment and rehabilitation
  1. Tez No: 297206
  2. Yazar: YILDIZ ERDOĞANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. MİNTAZE KEREM GÜNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma bel ağrılı hastaların fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarında Transversus Abdominus (TrA) ve Lumbal Multifidus (LM) kaslarının eğitiminin etkinliğinin araştırılması amacıyla yapıldı. Bel ağrısı teşhisi konulan 18-60 yaş arası, yaş ortalaması 37,30±10,21 yıl olan 66 kadın çalışmaya dahil edildi. Çalışmada olgular rasgele yöntemle segmental stabilizasyon egzersiz grubu (Grup 1, n=23), Williams fleksiyon egzersiz grubu (Grup2, n=23) ve yalnızca ev egzersiz programıyla takip edilen kontrol grubu (Grup3, n=20) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Grup 1 ve Grup 2'ye egzersiz öncesi ayrıca 15 seans nemli sıcaklık ve ultrason uygulaması yapıldı. Çalışmaya katılan bütün olgular tedavi öncesi ve 8 haftalık tedavi sonrası olmak üzere 2 kez; ağrı (Kısa form-McGill), postür analizi, lumbal bölge hareketliliği ve esnekliği, fonksiyonel düzey (Oswestry Bel Ağrısı Anketi), fiziksel performans, ruhsal durum (Beck Depresyon Ölçeği), lumbal bölge kaslarının izometrik kas kuvveti (Biodex System Pro 3 İzokinetik Sistem), lumbosakral bölgenin X-Ray bulguları,TrA ve LM kaslarının kalınlığı (Rehabilitatif Ultrasound Imaging) ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesi (Nottingham Health Profile) değerlendirildi. Egitim öncesi ve sonrası veriler karşılaştırıldığında her 3 grupta da ağrı, fonksiyonel düzey, ruhsal durum, Grup 3'te lumbal ekstansiyon hareketi dışında lumbal bölge hareketliliği, fiziksel performans ve esneklikte istatistiksel anlamlı düzelme bulundu (p0,05). Grup 1 ve grup 2'de TrA ve LM kas kalınlık değişim oranlarında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Grup 3'te ise TrA kas kalınlığı istatistiksel anlamlı artarken (p0,05). Her 3 grupta da lumbal bölgenin X-Ray ölçüm sonuçları istatistiksel fark göstermedi (p>0,05). Her 3 grupta da NHP puanları istatistiksel anlamlı olarak düzeldi (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to identify the effects of training Transversus Abdominus and Lomber Multifidus muscles on applications of physical therapy and rehabilitation on low back pain patients. The subjects were 66 women with age range of 18-60 years, mean value 37.30±10.21 years who were diagnosed as low back pain. The subjects were allocated randomly into 3 groups which were identified as segmental stabilization group (Group 1, n=23), Williams flexion exercise group (Group 2, n=23) and control group which was included patients following with home exercise (Group 3, n=23).Subjects in group 1 and 2 also was treated with 15 sessions hotpack and ultrasound before exercise. Subjects in group 1 and 2 was treated with 15 sessions hotpack and ultrasound before exercise. Subjects were assessed at the begining of the treatment and at the end of the treatment which was eighth week for pain (Short Form McGill), posture analysis, mobility and flexibility of lomber area, functional level (Oswestry Disability Index), physical performance, psychological state (Beck Depression Envantory), isometric muscle strength of lomber area (Biodex System Pro 3 Isokinetic System), X-Ray findings of lumbosacral area, thickness of TrA and LM muscles (Rehabilitative Ultrasound Imaging) and quality of life related with health (Nottingham Health Profile). After comparing the data before and after training, there were improvements in all 3 groups regarding pain, functional level, psychological state, mobility of lomber area and except Group 3?s lomber extension movement, there was improvement in physical performance and flexibility (p0.05). There was no significant statistical differences in Group 1 and Group 2 at TrA and LM muscle thickness changing rate (p>0.05). There was significant statistical increase in Group 3 at TrA muscle thickness (p0.05). All 3 groups showed no statistical differences at the X-Ray findings of lomber area (p>0.05). All 3 groups showed significant statistical improved on at NHP scores (p>0.05). There was no statistical difference of pain, flexibility of lomber area, at functional level, psychological state, TrA and LM muscle thickness changing when they were compared in groups (p>0.05). Comparing the groups regarding pain, flexibility, functional level, psychological state, TrA and LM muscle thickness change, and quality of life related with health have not shown any significant difference (p>0.05).