Egzersiz eğitimi uygulanan kronik obstrüktif akciğer hastalarında nöromusküler elektrik stimülasyonunun sağlık statüsü ve fonksiyonel kapasiteye etkilerinin değerlendirilmesi
An evaluation of the effects of neuromuscular electrical stimulation on health status and functional capacity in patients with chronic obstructive pulmonary disease undergoing exercise training
- Tez No: 297215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ İNAL İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Göğüs Hastalıkları, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Physical Medicine and Rehabilitation, Chest Diseases, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), akciğerlerde neden olduğu patolojik değişimlerin yanısıra, egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesini de etkileyen sistemik bir hastalıktır. Bu randomize kontrollü çalışmanın amacı; egzersiz eğitimi uygulanan KOAH hastalarında nöromusküler elektrik stimülasyonu (NMES)'nun pulmoner fonksiyonlar, periferal kas kuvveti, sağlık statüsü ve fonksiyonel egzersiz kapasitesi üzerine olan etkilerini değerlendirmekti. Çalışmaya klinik olarak stabil, endurans eğitimi uygulanan 27 KOAH'lı hasta alındı. NMES grubunda (n=13) quadriceps kasına dirençli egzersiz eğitimi ile birlikte NMES uygulandı. Kontrol grubunda (n=14) ise, quadriceps kasına dirençli egzersiz eğitimi ve plasebo NMES uygulandı. Değerlendirmede tedavi öncesi ve sonrasında, solunum fonksiyon testi, artan hızda mekik yürüme testi, Medical Research Council (MRC) dispne skalası, London Chest Günlük Yaşam Aktiviteleri Anketi (LCADL), Hastane Anksiyete ve Depresyon Skalası (HADS), St George Solunum Anketi (SGRQ) ve KOAH Kişisel Yeterlilik Anketi (CSES) kullanıldı. Quadriceps fonksiyonları, 1 maksimum tekrar, 30 sn sandalyeden kalkma testi, squat testi ve 2 dk basamak testi ile değerlendirildi. Tedavi sonrasında her iki grubun MRC değerinde anlamlı düzelme belirlendi (p0.05). Çalışmanın sonucunda, egzersiz kapasitesinde oluşan artış, sadece endurans eğitimi ve quadriceps kasına dirençli egzersiz eğitimi yapılan grupta daha belirgindir. Endurans eğitimi ve quadriceps kasına dirençli egzersiz eğitimi ve bu eğitimle birlikte uygulanan NMES, KOAH'lı hastalarda dispne algılamasını, kişisel yeterlilik düzeyini, günlük yaşam aktiviteleri düzeyini, anksiyete ve depresyon düzeyini benzer şekilde düzeltmektedir.
Özet (Çeviri)
COPD is a systemic disease affecting exercise capacity and quality of life in addition to pathological changes in the lungs. The purpose of this randomized controlled study was to evaluate effects of neuromuscular electrical stimulation (NMES) on lung function, peripheral muscle strength, health status, and functional exercise capacity in patients undergoing exercise training. Twenty-seven patients with COPD, who were able to participate in endurance training, were included in this study. NMES group (n=13) underwent quadriceps resistance training with NMES. Control group (n=14) was applied quadriceps resistance training with placebo NMES. Lung function testing, incremental shuttle walk test, the Medical Research Council (MRC) dyspnea scale, the London Chest Activities of Daily Living Scale (LCADL), the Hospital Anxiety and Depression Scale, the St George Respiratory Questionnaire, the COPD Self-Efficacy Scale (CSES) were used for evaluation before and after the treatment. Quadriceps function was evaluated using 1-repetition maximum, 30-sec chair stands test, squat test and 2-min step test. After treatment, MRC improved significantly in both groups (p0.05). In conclusion, increase in exercise capacity was more evident when quadriceps resistance training was applied without NMES. Quadriceps resistance training and NMES as an adjunct to endurance training similarly improved dyspnea perception, self-efficacy, level of activities daily living, and anxiety and depression in stable COPD.