Kanser tanısını yeni alan ve hastalığı tekrarlayan bireylerin hastalığı algılamalarının belirlenmesi
Determınıng ıllness perceptıons of patıents cancer dıagnosed recently and relapsed
  1. Tez No: 297217
  2. Yazar: AYBÜKE KÜÇÜKBAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma kanser tanısını yeni alan ve hastalığı tekrarlayan bireylerin hastalık algılarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yataklı servislerinde tedavi gören ve araştırmaya katılmayı kabul eden kanser tanısını yeni tanı almış 304 hasta ve hastalığı tekrarlamış 304 hasta oluşturmuştur. Veriler ; `Kişisel Bilgi Formu' ve `Hastalık Algı Ölçeği (HAÖ)' kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 16.0 istatistik yazılım programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin analiz edilmesinde Ki-kare, Kruskal Wallis ve Mann Whitney-U testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out for determining illness perceptions of patients diagnosed cancer recently and relapsed.The study group consisted 304 recently diagnosed and 304 cancer relapsed patients having treatment in Dr.Abdurrahman Yurtaslan Oncology and Resarch Hospital impatient services and confirming to participate in the study. Data was obtained by Personal Information Form and Illness Perception Questionnaire (IPQ). All data were analyzed with SPSS 16.0 Statistical Package Program. Chi-square, Kruskal Wallis and Mann Whitney U Tests were used for analyzing data. According to the results, average scores for perceptions of newly diagnosed patiens and relapsed patients were 175.634 ± 12.193 and 180.426 ± 14.875 respectively. The comparison of average scores for these two groups was statistically significant. In symptoms part of IPQ, the average scores for recently diagnosed patients and relapsed patients were 175.634 ± 12.193 and 180.426 ± 14.875 respectively, the average scores in `Perception? Part for recently diagnosed patients and relapsed patients were 124.717± 7.986 and 126.404 ± 8.818 and in `Reasons? Part the average scores for recently diagnosed patients and relapsed patients were 41.006 ± 6.366 and 42.438 ± 7.046 respectively. The differences between two groups average scores were statistically significant.