Hastanede yatan çocukların beslenmesi ve hastane malnütrisyonu üzerine bir çalışma
A study on the nutritional status of the hospitalized children and hospital acquired malnutrition
- Tez No: 297218
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İki aşamalı olarak planlanan bu çalışmada hastaların hastaneye kabuldeki malnütrisyon durumunu ve hastanede yattıkları süre içindeki besin tüketim miktarları ve tabak artığı ile birlikte oluşan veya şiddeti değişen malnütrisyon oranını saptamak amaçlanmıştır. Birinci aşamada Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi'nde belirlenmiş servislere başvuran yaş ortalaması 10.2±3.9 yıl olan 5-18 yaş aralığında 310 çocuğun, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, üst orta kol çevresi (ÜOKÇ) ölçümleri alınarak, hastaların malnütrisyon durumu DSÖ 2007 büyüme eğrilerine göre belirlenmiştir. Hastaların hastaneye yattıkları ilk 48 saat içinde yapılan ölçümlere göre %19.7'sinin yaşa göre boy uzunluğunun 3. persentilin, %38.7'sinin ise 15. persentilin altında olduğu, beden kütle indeksine göre 3. ve 15. persentil altındaki hastaların oranı ise sırasıyla %15.2 ve %25.8, ÜOKÇ ölçümlerinin 5. ve 15. persentillerin altında olan hastaların oranının ise sırasıyla %25.8 ve %37.7 olduğu saptanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında bir haftadan daha uzun yatan 72 hastanın besin tüketimi ve tabak artığı ile birlikte antropometrik ölçümlerindeki değişiklikler kaydedilmiştir. İkinci aşamadaki hastalardan BKİ'ne göre 15. persentilin altındaki hastaların oranı %4.1 artarak %38.9'dan %43'a yükselmiştir. Hastaların tabak artığı incelendiğinde
Özet (Çeviri)
This was a two-step study to detect the malnutrition status of the patients at the admission and the change in the malnutrition levels during the hospitalization period in accordance with the amount of food consumption and plate waste. As the first step malnutrition status of 310 children mean aged 10.2±3.9 years, at selected services of Hacettepe İhsan Doğramacı Children?s Hospital, was detected by measuring height, body weight and mid upper arm circumference (MUAC). According to the measurements at the first 48 hours of hospitalization, 19.7% of the patients were below 3rd percentile for height for age and 38.7% of them were below 15th percentile. For body mass index (BMI) 15.2% and 25.8% were below 3rd and 15th percentiles respectively. MUAC measurements of 25.8% and 37.7% of the patients were below 5th and 15th percentiles respectively. At the second step, in patients hospitalized longer than a week, the changes of anthropometric measurements assessed by food consumption and plate waste amounts were recorded. Out of total 43% of the patients at this level were below 15th percentile for BMI, an increase of 4.1% was recorded. Weight decrease in 52.8% of the patients was detected during the hospitalization period (1.54±1.4 kg). Plate waste amount of