İlk tanıları kranial metastaz ile konan kanser hastalarının epidemiyolojik analizi
Epidemiological analysis of cancer patients diagnosed with cranial metastasis at the initial application
  1. Tez No: 615924
  2. Yazar: ERCAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: Beyin metastazları günümüzde güncel pratik içinde en çok karşılaşılan beyin tümörleridir. Bunların önemli bir kısmının tanı anında bilinen bir primer neoplazmı yoktur. Beklenen ömür açısından en önemli parametrenin primer hastalığın kontrol altında olması gerektiği düşünülürse bu durum beklenen yaşam süresini ve hayat kalitesini ciddi şekilde düşürmektedir. Biz de çalışmamızda ilk tanısı beyin metastazı ile konan hastaların karakteristiğini ve diğer değişkenlerle ilişkisini incelemeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışma, S.B.Ü. Kartal Dr. Lütfi Kırdar E.A.H. Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği'nde yürütülmüştür. Çalışmaya 2018 yılı içerisinde tarafımızca beyin tümörü tanısı konan hastalar dahil edilmiştir. Bu hastaların anamnezleri, muayene bulguları, görüntüleme sonuçları, PET sonuçları ve patoloji raporları retrospektif şekilde incelenmiş ve SPSS ile analiz edilmiştir. BULGULAR: Hastaların %57'sinin primer beyin tümörü, %43'ünün metastaz olduğu görülmüş ve metastazlara odaklanılmıştır. Metastaz hastalarının %33'ü bilinen primer maligniteleri yokken tanılarını beyin metastazı ile almışlardır. Primer hastalık tanısını yeni alan hastaların %92,3'ü 50 yaşın üzerindedir ve %77'si erkektir. Primeri bilinen hastalarda ise ortalama metastaz tanısı konma süresi erkeklerde kadınların yaklaşık iki katıdır. Tanısını yeni alan hastalarda en sık primer hastalık %81 ile akciğer kanseri olarak saptanmıştır. Çalışmamızda; metastazların 50 yaşın üzerindeki hastalarda ve erkeklerde daha yüksek oranda görüldüğü, tanı zamanı uzadıkça beyindeki ve beyin dışı organlardaki metastaz sayısının arttığı, bunun karnofsky skoru üzerine negatif etkisi olduğu, dolayısıyla beklenen ömür içindeki yaşam kalitesinin azaldığı ve opere olabilme şansının düştüğü sonuçlarına ulaşılmıştır. SONUÇ: Bilinen primer malignitesi yokken beyin metastazı ile tanı alan hastaların yüksek oranda saptanması, bu hastaların çoğunun 50 yaşın üstünde ve erkek olması, bunun yanında tanı geciktikçe gerek beyin metastazı gerekse sistemik metastazların sayısının artması ve bunun karnofsky skorunda düşüşe yol açması dolayısıyla operasyon ihtimalini düşürmesinden ötürü hem primer hastalığın hem de metastaz tanısının erken konmasının hayati öneme haiz olduğu vurgulanmış, bu konuda yeni bir algoritma geliştirilmesi gerektiği ihtiyacı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
AIM: Brain metastases are the most common brain tumors in current practice. Most of them do not have a primary neoplasm known at the time of diagnosis. The most important parameter in terms of survey is that primary disease should be under control. This significantly reduces the life expectancy and quality of life. In this study, we aimed to investigate the characteristics of patients diagnosed with brain metastasis and their relationship with other variables. MATERIALS AND METHODS: The study is undertaken in the Department of Neurosurgery at Kartal Dr. Lütfi Kırdar Training and Research Hospital. Patients diagnosed with brain tumors in 2018 were included in the study. Anamnesis, examination findings, imaging results, PET results and pathology reports of these patients were analyzed retrospectively via SPSS. RESULTS: 57% of patients had primary brain tumors and 43% had metastasis and focused on metastases. While 33% of metastasis patients had no known primary malignancies, they were diagnosed with brain metastasis. 92.3% of patients newly diagnosed are over 50 years old and 77% are male. The mean duration the diagnosis of metastasis in patients with known primary disease is approximately twice that of men. The most common primary disease in newly diagnosed patients was lung cancer with 81%. In our study; it was concluded that metastases were more common in patients over the age of 50 and in men, the number of metastases in brain and extracranial organs increased as diagnosis time increased, this had a negative effect on Karnofsky score, and therefore decreased the quality of life in survey and decreased the chance of being operated. CONCLUSION: In the absence of known primary malignancy, patients were diagnosed with brain metastasis, most of these patients were older than 50 years and men. As the number of brain metastases and systemic metastases increased and this led to a decrease in Karnofsky score as the diagnosis was delayed. It was emphasized that early diagnosis of both primary disease and metastasis were vital and a new algorithm should be developed in this regard.