Kanser tanılı çocuk ve ebeveynlerine yönelik geliştirilen eğitim programının hasta uyumu, bilgi ve kaygı düzeylerine etkisi
The effect of the training program developed for children diagnosed with cancer and their parents on their compliance, knowledge and anxiety levels
  1. Tez No: 638088
  2. Yazar: MÜNEVVER ERKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE EFE, PROF. DR. ELİF GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı kanser tanısını yeni alan çocuk ve ebeveynine VİDESOF eğitim programı doğrultusunda yapılan girişimlerin (klinik eğitim rehberi, eğitim videosu, sosyal etkinlikler) çocuğun hastalığa yönelik bilgi, kaygı ve hasta uyum sürecine ve ebeveynin hastalığa yönelik bilgi, kaygı ve aile merkezli bakım düzeyine etkisinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Araştırma deneysel non-randomize kontrollü olarak uygulanmıştır. Örneklem grubunu kanser tanısını yeni alan 9-18 yaş aralığında girişim grubunda 25 çocuk ve ebeveyn, kontrol grubunda 25 çocuk ve ebeveyn oluşturmaktadır. Girişim grubu çocuk ve ebeveyne VİDESOF Eğitim Programı hazırlanmıştır. Eğitim programı kapsamında ebeveyn için klinik eğitim rehberi hazırlanmıştır. Çocuk için 2,5 yıl önce lösemi tanısı almış ve şu an idame tedavisi gören 15 yaşındaki bir çocuk tarafından canlandırılan eğitim videosu hazırlanmıştır. Ölçümler için“Hastalığa İlişkin Bilgi Düzeyi Değerlendirme Formu”,“Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri”,“Çocuğun Hasta Uyumu Değerlendirme Formu”,“Ebeveyn Aile Merkezli Bakım Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin tamamının istatistiksel analizleri için SAS 9.4 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to assess the effect of the interventions (clinical training guide, training video, social activities) performed to children newly diagnosed with cancer and their parents in accordance with VIDESOF training program on knowledge, anxiety and patient adherence process of the children and knowledge and anxiety level and family- centered care level of their parents. Method: This experimental was conducted non-randomized. The sample group consisted of 25 children and parents in the intervention group and 25 children and parent in the control group and all of the children were newly diagnosed with cancer and were in the age range of 9-18 years. The VIDESOF training program was prepared for the children and parents in the intervention group. A clinical training guide was prepared for the parent within the scope of the training program. On the other hand, a training video, in which a 15-year-old child diagnosed with leukemia 2.5 years ago and currently receiving maintenance treatment acted out, was prepared for the child.“Assessment Form for Knowledge Level about the Disease”,“State and Trait Anxiety Inventory”,“Assessment Form for Patient Adherence of the Child”,“Family-Centered Care Scale for Parent”were used for measurements. The SAS 9.4 software was used for statistical analyses of all the data obtained from the study.