Amplifikatörlerin bilgisayarla analiz ve tasarımı
  1. Tez No: 29722
  2. Yazar: MEHMET YUMURTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT PASTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu tezin hazırlanmasında tek kadı amplifikatörler üzerinde durulmuştur. Bipolar transistor, jfet, mosfet ve aratılmış mosfet elemanları kullanılarak oluşturulabilecek amplifikatörlerin analiz ve tasarımlarının rahatlıkla yapılması amaçlanmıştır. Yukarıdaki dört elemandan herbirisi için ortak emetör, ortak baz ve ortak kollektöriü bağlantılar ayrı ayrı ele alınmıştır. Amplifikatörlerin analizi sırasında transistörlerin de eşdeğer devresi ve hibrit % modeli kullanılmıştır. Herbir model için de analiz yapıldıktan sonra kazanç ve empedans ifadeleri çıkarılmıştır. Pascal dili ile yazılan bilgisayar programında sözkonusu herbir bağlantı için analiz ve tasarım hesaplan yapılmıştır. Program tüm seçenekleri içeren bir menü üe desteklenerek kullanıcıya kolaylık sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT While this thesis has been prepared, the main subject is the amplifiers which consist of one transistor. The goal is to easily analize and to design the amplifiers which can be composed of bipolar transistors, jfets, mosfets and enhanced mosfets. For each of the four elements above, the different connections with the common collector, the common gates and the common emitters are seperately examined. During the analyses of amplifiers, equivalent dc circuits of transistors and hybrid 7t models have been used. After dc analises of each models advantage and empedance equations have been derived. The programming language used in this program is pascal. In this computer program, for each connections, design and analyses computations have been done. This program has been supported by menus of every choise. This makes easy to use this computer program. VI