Okul öncesi dönemdeki çocuklarda ayakkabı uygunluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of footwear's fit rate in preschool children
- Tez No: 297227
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Uygun olmayan özelliklere sahip ayakkabı giyme alışkanlığı kişilerin ayak sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir ve bu konu çocukluk çağından itibaren dikkate alınmalıdır. Bu çalışmanın amacı okul öncesi dönemdeki çocukların giydiği ayakkabıların uygunluk düzeyini belirlemek ve bu uygunluk düzeyi ile ailenin sosyokültürel durumu arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında Ankara ilinin, ailelerin farklı sosyokültürel seviyelerini yansıtabilecek bölgelerinden rastgele 16 anaokulu seçilerek bu okullara devam eden, 4-6 yaşları arasındaki 1000 çocuğun okul içinde ve okul dışında giydiği ayakkabılar değerlendirilmiştir. Ayakkabıların uygunluğu çocuk ayakkabılarının değerlendirilmesi için geliştirilmiş, değerlendirmeci içi ve değerlendirmeciler arası güvenirliği gösterilmiş olan Ayakkabı Değerlendirme Ölçeği ile değerlendirilmiş, ayak ölçümleri ise ayak izi yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Çocukların giydiği ayakkabıların, özellikle günün büyük bölümünü aktif olarak geçirdikleri okul içerisinde giydiği ayakkabılarda daha belirgin olmak üzere uygun olmayan özelliklere sahip olduğu gözlenmiştir. Ailenin sosyokültürel durumu ile çocuğun giydiği ayakkabıların uygunluk düzeyi arasında ise bir ilişkiye rastlanmamıştır. Ayakkabı puanlarının erkeklerde kızlara göre ve velilere ayakkabı seçimi konusunda uyarılarda bulunan okullara devam eden çocuklarda, diğer okullardaki çocuklara göre yüksek bulunması çalışmanın diğer önemli bir sonucu olmuştur. Çalışmadan elde edilen sonuç, ayak sağlığı ve uygun ayakkabı seçimi konusunda ailelerin ve okulların yanı sıra bu konuda hizmet veren sağlık çalışanları ile ayakkabı üreticisi firmaların bilinçlendirilmesi amacıyla eğitici projelerin yapılmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Habit of wearing footwear which has improper features has harmful effects on foot health and this issue should be considered dating from childhood. The aim of this study is to evaluate footwear?s fit rate and it?s association with sociocultural status of parents. 4-6 years old 1000 children?s footwear were evaluated in kindergardens which were selected randomly from various towns of Ankara city that can reflect sociocultural varieties of parents. Footwear?s fit was evaluated with Footwear Assessment Score, a reliable tool that was developed to evaluate children?s footwear and foot measurements were taken by using footprint technique. It was found that children?s footwear, especially worn in kindergardens where they spend more active times of day, have improper features. No relationship was found between sociocultural status of parents and children?s footwear?s fit rate. Another important result of this study is that footwear score was found higher in boys than girls and children who go to kindergardens which give advice to the parents about choosing proper footwear than children who go to other kindergardens. It is important to make informative projects about foot health and choosing proper footwear for health professionals and footwear manufacturers as well as school teachers and parents all around the country.