Yaşlılarda fiziksel aktivite ve performansı değerlendiren ölçümlerin karşılaştırılması
Comparison of the physical activity and performance measurements in elderly
  1. Tez No: 297228
  2. Yazar: ENDER AYVAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KIRDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Fiziksel aktivite yetersizliği, genel sağlık durumu ve birçok kronik hastalık durumlarıyla yakından ilişkili evrensel bir problemdir. Bu problemi daha yakından inceleyebilmek ve çözümler üretebilmek için çeşitli fiziksel aktivite ölçümleri geliştirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye' de Yaşlılar için Fiziksel Aktivite Ölçeği (PASE)'nin geçerliği ve güvenirliğini belirlemek, yaşlı popülasyonda fiziksel aktivite ve performans ölçümlerinin ilişkisini ortaya koymaktır. Çalışmaya 65-86 yaşları arasındaki 51'i erkek ve 29'u kadın olmak üzere 80 gönüllü yaşlı kişi katılmıştır. PASE anketinin, yapı geçerlik, bir referansa göre geçerlik ve test-tekrar test güvenirliği değerlendirilmiştir. Test-tekrar test güvenirliği için anket 1 hafta sonra tekrar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Physical inactivity is a global problem which is closely related to general health status and many chronic disorders. To examine more closely and produce the solutions to this problem a variety of physical activity measurements have been developing. The aim of this study was to determine the reliability and validity of Turkish version of Physical Activity Scale for Elderly (PASE), and to reveal the relationship between physical activity and performance measures in the elderly population. 80 volunteer elderly, 51 males and 29 females, aged between 65-86 years participated in the study. Construction validity, criterion validity and test-retest reliability of PASE questionnaire was evaluated. For test-retest reliability, the questionnaire was re-evaluated after a week.