Ankilozan Spondilitli bireylerde egzersizle ilişkili sitokin profilinin tanımlanması: 3 aylık takip
Defining cytokine profile releated to exercise in individuals with ankylosing spondylitis : 3 month follow-up study
- Tez No: 297226
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada Ankilozan Spondilit (AS) tanılı hastalara, 12 hafta boyunca düzenli ve yoğunluğu yükleme prensibiyle artırılan standardize, isimlendirilmiş bir egzersiz modeli (Klinik Pilates Egzersizleri) uygulandı. Amacımız, bu süreç boyunca AS'li hastalarda kullandığımız egzersiz modelinin, klinik özelliklerinin yanı sıra sitokin profili üzerine etkilerini incelemek ve dolayısıyla bu egzersiz eğitiminin AS'li hastalardaki anti-inflamatuar etkilerini ortaya koymaktı. Hastalar haftanın 3 günü, günde 1 saat olmak üzere düzenli egzersiz programına katıldılar. Başlangıçta ve her üç hafta sonunda değerlendirme ölçümleri ve kan analizleri tekrar edildi. Üç haftalık periyotlarla, egzersizin yoğunluğu artırıldı. Programın 6. haftasından itibaren Thera-band ile egzersizler eklendi. Değerlendirme ölçümleri olarak AS'ye özgü olarak kullanılan Bath İndeksleri, Dougados Fonksiyonel İndeks (DFI), Spondiloartropatilerde Yaşam Kalitesi Anketi (HAQ-S), Ankilozan Spondilit Yaşam Kalite Anketi (ASQL) ve Beck Depresyon Envanteri (BDI), Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HADS) ile kan analizleri olarak CRP, Eritrosit Sedimentasyon Hızı (ESR), IL-6, TNF-? değerlendirmeleri yapıldı. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre tüm tekrarlı anket ve ölçümlerde iyileşme kaydedildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, regular and the intensity increased by loading principle during 12 weeks, standardized, named exercise model (Clinical pilates exercise) was performed to patients diagnosed with Ankylosing Spondylitis (AS). Our goal, throughout this process the clinical characteristics of exercise model used in patients with AS, as well as to examine the effects on cytokine profile and thus to verify an anti-inflammatory effects of this exercise training on patients with AS. Patients paticipated in regular exercise programme in for 3 days a week, 1 hour a day. Initial and end of each three-week assesments? measurements and blood analysis were repeated. The exercise intensity was incereased with the three weeks periods. Thera-band exercise were added since the sixth week. As assesment measurements, Bath Indices used for AS, Dougados Fonctional Index (DFI), Health Assesment Questionnaire for Spondylarthropaties (HAQ-S), The Ankylosing Spondylitis Quality of Life Scale (ASQoL), Beck Depression Inventory (BDI), The Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) and as blood analysis CRP, Erythrosite Sedimentation Rate (ESR), IL-6, TNF-? were performed. According to results of this study, improvements in all repeated measurements and surveys were recorded (p0,05). There were no difference in IL-6 values, while the decrases of TNF-? values were recorded. With this study, the exercise model provide clinical improvements in patients with AS, as well as anti-inflammatory effects supported by blood analysis were indicated objectively.