Magnetik olmayan metallerin ergitilmesinde kullanılan yarıiletkenli indüksiyon fırının tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 45490
  2. Yazar: AHMET ŞENSES
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
MAGNETÎK OLMAYAN METALLERİN ERGÎTÎLMESÎNDE KULLANILAN YARIİLETKENLÎ İNDÜKSİYON FIRINEV TASARIMI VE UYGULAMASI (YÜKSEK LİSANS TEZÎ) AHMET SENSES GAZÎ ÜNÎVERSÎTESÎ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 1995 ÖZ Endüstride metallerin ergitilmesi için çeşitli tip fırınlar kullanılmaktadır. Bu fırınlar, yakıtlarına göre; katı, sıvı, gaz olmak üzere üç gurubta toplanbilir. Elektrikli fırınlar ise dirençli, ark, dielektrik ve indüksiyon fırınları olarak dört ayrı guruba ayrılabilir. Bu çalışmada, elektrikli fırınlardan indüksiyon fırınlar detaylı olarak incelenmiştir. İndüksiyon fırınları kullanılan frekanslara göre; şebeke frekanslı, artırılmış frekanslı, orta frekanslı ve yüksek frekanslıdırlar. Son yıllarda yarıiletken teknolojisindeki gelişmeler ile birlikte, orta ve yüksek frekanslı indüksiyon fırınlarında statik eviriciler kullanılmaya başlanmıştır. Statik eviriciler yük rezonanslı ve ayarlanabilir frekanslı olarak yapılabilmektedir. Ayarlanabilir frekanslı eviriciler empedansı değişken yüklere daha kolay uyum sağlayabilmektedir. Tasannu yapılan devre, ayarlanabilir frekanslı ve orta frekansta çalışan bir indüksiyon fırın olup, bu fırın, mağnetik olmayan metallerin ergitilmesinde kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
DESIGN AND APPLICATION OF SEMICONDUCTOR INDUCTION FURNACE AT MELTING OF NON-MAGNETIC MATERIALS (M.Sc. Thesis) AHMET SENSES GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 1995 ABSTRACT Different types of furnaces have been used for melting of materials in industry. These furnaces can be gather in three groups as solid, liquid, gas. It is also possible to separate the electric furnaces into four groups as resistance, arc, dielectric and induction furnaces. In this study, induction furnaces from electrical furnaces are examined in detail. According to frequencies used, the induction furnaces are network frequency, increased frequency, middle and high frequency. In recent years, due to the development of semiconductor technology, the static converters have been used for middle and high frequency induction furnaces. This static converters can be designed with load resonance and adjustable frequency. The adjustable frequency converters are easily fited to load with variable impedance. The designed circuit is an induction furnace working with adjustable frequency and middle frequency. This furnace can be used for melting of non magnetic materials. Key Words Science Code Number of Pages Supervisor Induction furnace, converters, melting, variable frequency. 626.01.00 79 Assoc. Prof. Dr. îsmail COŞKUN m