Polikistik over sendromlu infertil olgularda IVF/ICSI uygulamalarında GNRH agonist ve GNRH antagonist protokollerinin karşılaştırılması
Comparison of gnrh agonist and antagonist protocols in infertile patients with polycystic ovarian syndrome undergoing IVF/ICSI procedures
- Tez No: 297273
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YARALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada IVF/ICSI protokolüne alınan infertil polikistik over sendromlu hastalarda GnRH agonist ve GnRH antagonist protokollerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Toplam 790 hasta retrospektif olarak incelemeye alınmış, bu hastalardan 38 yaş üstünde olan, spermin TESE ile elde edildiği, daha önce bu merkezde tüp bebek tedavisi denenmiş ve donma-çözme embriyosu kullanılanlar çalışma dışı bırakılmıştır. Sonuçta GnRH agonist protokol kolunda 366 hasta, GnRH antagonist protokol kolunda 245 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Yaş ve vücut kitle indeksi gibi temel özellikler açısından iki grubun benzer olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
We aimed to compare GnRH agonist and antagonist protocols in infertile patients with polycystic ovarian syndrome undergoing IVF/ICSI procedures. 790 patients were evalutaed retrospectively. Patients over 38 years old age, with sperm extracted via TESE, previously undergone IVF procedures and with frozen thawed embryo cycles were all excluded. 366 patients in GnRH agonist and 245 patients in GnRH antagonist protocol arm were evaluated. Characteristics of two group such as age and body mass index were comparable.