Sistolik sol ventrikül disfonksiyonuna bağlı kalp yetersizliğinde sağlık davranışları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assessıng correlatıon between health behavıors and lıfe qualıty at cardıac ınsuffıcıency due to left ventrıcular systolıc dysfunctıon
  1. Tez No: 297288
  2. Yazar: BURCU ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma; sistolik sol ventrikül disfonksiyonlu kalp yetersizliğinde sağlık davranışları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma; İstanbul ilinde bir üniversite ve bir eğitim araştırma hastanesinde sistolik sol ventrikül disfonksiyonlu kalp yetersizliği tanısı almış, çalışma kriterlerine uyan 200 sistolik sol ventrikül disfonksiyonlu kalp yetersizliği hastasıyla gerçekleştirildi. Veriler sosyo-demografik özellikleri içeren“ anket formu”,“ SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği”ve“ Kalp Yetersizliğinde Sağlık Davranışları Ölçeği”kullanılarak toplandı. İstatistiksel analizde; Tek Yönlü(One way) Anova, Tukey Analizi, t testi ve Pearson Korelasyon analizi kullanıldı. Araştırma sonuçlarına göre; sistolik sol ventrikül disfonksiyonlu kalp yetersizliğinde; yaşam kalitesi alt boyutları ve kalp yetersizliği sağlık davranışları ile hastaların yaşlarıyla negatif, ejeksiyon fraksiyonları ile pozitif yönlü ilişki bulundu. Kadınların, yüksek öğrenim mezunlarının, evli, çalışmayan, gelir durumu iyi, 6-12 aydır tedavi görmekte olan, parçalanmış aileye sahip, NYHA I olan hastaların yaşam kaliteleri yüksek bulundu. Kadınların, yükseköğrenim mezunlarının, bekar, çalışan, gelir durumu iyi, 13-24 aydır tedavi görmekte olan çekirdek aileye sahip hastaların daha fazla olumlu sağlık davranışları gösterdiği bulundu.
Özet (Çeviri)
This study; has been planned definitive to assess correlations between health behaviors and life quality at left ventricular systolic dysfunction cardiac insufficiency. Study has been carried out at an university and an education research hospital in Istanbul city with left ventricular systolic dysfunction cardiac insufficiency diagnosed, fits study criterias, 200 left ventricular systolic dysfunction cardiac insufficiency patients. Data has been collected by using a ?questionnaire form? which includes socio-demografic features, ?SF-36 Life Quality Scale? and ? Health Behaviors at Cardiac Insufficiency Scale?. One way Anova, Tukey Analyze, t test and Pearson Correlation analyze has been used at statistic analysis. According to the results; at left ventricular systolic dysfunction cardiac insufficiency, life quality lower dimensions and cardiac insufficiency health behaviors has been found in a negative relationship with ages and in positive relationship with ejection fractions. Women, university graduated, nonemployed, income statue good, receiving treatment for the last 6-12 months, having a divided family, NYHA I patients life quality has been found high. It has been found that women, university graduated, single, income statue good, receiving treatment for the last 13-24 months, having a immediate family patients has shown more positive health behaviors.