Astım hastalarında uyku kalitesinin astım kontrolü, solunum fonksiyonları ve yaşam kalitesiyle ilişkisi
The assocation between sleep quality and asthma quality, pulmonary functions and asthma quality of life in asthmatic patients
  1. Tez No: 297321
  2. Yazar: IŞIN KONYAR ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU YORGANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Astımlı hastalarda gece semptomları nedeniyle uyku kalitesi etkilenebilir. Çalışmamızda astım hastalarında solunum fonksiyonları, hastalık kontrolü ve yaşam kalitesinin uyku kalitesi ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.YÖNTEM: Çalışmaya 7 eğitim -araştırma ve üniversite hastanesinden dahil edilen toplam 126 stabil dönemde astım hastası ve 40 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hastaların ve kontrol grubunun medikal öyküleri kaydedildi. Tüm çalışma grubuna Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKİ) uygulandı. Astımlı hastalarda astım kontrol testi (AKT), astım yaşam kalitesi anketi (AQLQ) ve solunum fonksiyon testleri (SFT) değerlendirildi.BULGULAR: %82'si kadın olan hastaların yaş ortalaması 40±9,9 olarak bulundu. Hastaların %79'unda hafif şiddette astım mevcuttu. AKT ortalamaları 18.5±4.85, PUKİ ortalaması 7.02±3.86, toplam AQLQ ortalaması 4.43±1.16 olarak bulundu. Uyku efektivitesi %83±19 olan hasta grubunun %39'unda sağlıklı uyku, %61'inde kötü uyku mevcuttu. Hastalarda, FEV1
Özet (Çeviri)
AIM: Sleep quality may be affected by night symptoms in asthmatic patients. We aimed to investigate the relationship between pulmonary functions, disease control and quality of life with sleep quality in asthmatics patiets.METHOD: A total number of stable 126 patients from 7 research-education and university hospitals and 40 healthy controls were included in the study. Medical history of the patients and controls were recorded. Pittsburgh Sleep Quality Scale (PSQS) was applied to all study population. Asthma Control Test (ACT), asthma quality of life questionnaire (AQLQ) and pulmonary function tests (PFT) were performed in asthmatic patients.RESULTS: Mean age of the patients (82% female) was 40±9,9. 79% of the patients had mild asthma. Mean ACT was 18.5±4.85, mean PSQS was 7.02±3.86 and mean total AQLQ was 4.43±1.16. Sleep efficiency was found to be 83±19% in asthmatic patients and 39% had healthy sleep, 61% had bad sleep. Having a FEV1