Nazal polipozisli hastalarda uyku paterni ve kalitesinin incelenmesi
Examination of the pattern and quality of sleep in patients with nasal polyposis
- Tez No: 297320
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KIVANÇ GÜNHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş: Bu çalışmanın amacı nazal polipozisli kronik rinosinüzit hastalarının ameliyat öncesi ve sonrası uyku paterninde ve kalitesinde olan değişiklikleri subjektif ve objektif parametrelerle incelenmektir.Gereç ve Yöntem: 22 nazal polipozisli kronik rinosinüzit hastası değerlendirmeye alındı. Tüm hastalar nazal endoskopi, akustik rinomanometri, bilgisayarlı tomografi ve polisomnografi ile değerlendirildi. Hastalara fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisinden 1 hafta önce Pittsburgh uyku kalitesi indeksi, epworth uykululuk skalası anketleri ile polisomnografik tetkik uygulandı. Tüm tetkikler operasyondan 6 ay sonra tekrarlandı.Bulgular: Operasyon sonrasında nazal rezistansın anlamlı derecede azaldığı izlendi (p=0.010). Uyku kalitesini değerlendiren PUKİ ve gündüz uykululuğu değerlendiren ESS skorları operasyon sonrasında anlamlı derecede düştüğü izlendi (p=0.0001) (p=0.0001). Operasyon öncesi toplam apne sayıları ortalama 25.41 ve apne hipopne indeksi 13.32 iken operasyon sonrasında anlamlı derecede gerileyerek apne sayıları ortalama 7.77'ye apne hipopne indeksi de 11.21'e düştüğü izlendi(p=0.09) (p=0.019).Sonuç: Nazal polipozisli kronik rinosinüziti olan hastalarda fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisinin uyku paterni ve uyku kalitesi üzerine olumlu etkilerinin olduğu izlenmektedir. Nazal polipozisli kronik rinosinüzit, uyku ilişkili solunum bozuklukları için predispozan bir faktör olabilir.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study is to evaluate the impact of chronic rhinosinusitis with nasal polyposis (NP) on sleep pattern and sleep quality before and after functional endoscopic sinus surgery by subjective and objective parameters.Methods: Twenty-two patients with NP were evaluated. All subjects underwent assesment of nasal endoscopy, acoustic rhinomanometry, computed tomography and polysomnography. Sleep patern and sleep quality were evaluated Pittsburgh sleep quality index (PSQI), Epworth sleepiness scale (ESS) and polysomnography (PSG) before and 6 months after the functional endoscopic sinus surgery.Results: Nasal resistance decreased after the surgery (p=0.010). Postoperative PSQI and ESS scores were significantly lower than preoperative scores (p=0.0001) (p=0.0001). The preoperative mean value of total apnea index and apnea-hypopnea index were found 25.41 and 13.32. After the surgery, total apnea index and apnea-hypopnea index significantly decresed to 7.77 and 11. 21 (p=0.09) (p=0.019).Conclusion: In patients with NP, functional endoscopic sinus surgery improves the sleep pattern and sleep quality. NP may be a predisposing factor for sleep related respiratory disorders.