Ağrılı polinöropatilerin erken tanısında kantitatif duysal test, elektormyografi ve nörolojik muayene yöntemlerinin karşılaştırılması
Compaison of qst, enmg and neuropathic pain scales in teh early diagnosis of painful polyneuropathies
- Tez No: 297332
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ALP YENTÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada; geleneksel nörolojik muayene yöntemleri ile tanı konulan periferik polinöropatili (PNP) hastalarda erken tanı yöntemi olarak QST, EMG ve nörolojik muayene yöntemlerinin karşılaştırılması ve, kantitatif tanı yöntemlerinin klinik uygulamaya sokulabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır.3 grup halinde toplamda 80 hasta bu çalışmaya dahil edilmiştir. Grup E (ENMG+ ) ve Grup Q ( ENMG-), her birinde 30 hasta olacak şekilde; LANSS ( ? 12 puan) ve DN4 skalalarına göre nöropatik ağrısı olan kişilerden, control grubu ise 20 sağlıklı gönüllüden oluşmaktaydı.Elektrofizyolojik ölçümler nörofizyoloji laboratuvarında yapıldı. Kantitatif duysal test, CASE IV cihazı ile nöropatik ağrısı olan ancak EMG'si normal olan hastalara ve kontrol grubuna uygulandı. Soğuk algılama eşiği(CDT), sıcak algılama eşiği(WDT) ve vibrasyon algılama eşiği(VDT) ölçümleri için el sırtı ve ayaklar kullanıldı.ENMG(-) olan nöropatik ağrı grubundaki (Grup Q) hastalarda ; CDT, WDT ve VDT değerleri kontrol grubuyla karşılaştırıldığına anlamlı olarak yüksekti.ENMG ile ince lif tutulumunun saptanamadığı Grup Q da, VDT değeri, QST ile patolojik aralıklarda bulunmuştur. Bu bulgu bize QST nin bu değişikliği ENMG'den daha önce saptadığını göstermektedir.Grup Q da ince myelinli lif tutulumu ENMG ile saptanamıştır, QST de VDT, patolojik limitlerde saptandı.bu çalışma gösterdi ki; QST, değişiklikleri ENMG den daha erken saptamamıza yardımcı oluyor.Diğer yandan; LANSS ve DN4 skalaları ile ince lif tutulumu tespit edilmiş Grup E'de eş zamanlı yapılan QST (yüksek CDT ve WDT değerleri)'de aynı sonuçları vermiştir. Bu sonuçlar, göstermiştir ki; QST ve nöropatik ağrı skalaları ince lif anormalliklerini saptamada aynı geçerliliğe sahiptirler.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study was to compare the effectiveness and clinical validity of QST as an early diagnostic tools at patients who have been diagnosed as peripheral neuropathy by conventional neurologic examination methods.METHODS: Totally 80 patients, in three groups were included in this study. In group E (ENMG +) and group Q (ENMG -), who had neuropathic pain according to LANNS ( ? 12 points) and DN4 scales,there were 30 patients at each; and in control group there were 20 healthy individuals.Electrophysiological testswere done at the neurophysiology laboratory.Quantitative sensory tests were applied with CASE IV device to the patients who have normal ENMG findings but neuropathic pain and to the control group. Dorsal surface of hands and foot were usedfor measuring the coolingdetectionthreshold (CDT), warmdetection threshold (WDT) and vibratory detection threshold (VDT).RESULTS: In neuropathic pain group with ENMG (-) patients (Group Q), CDT, WDT and VDT values were significantly higher when compared with control group.CONCLUSION: In group Q, in which thick myelinated fiber involvement could not be detected by ENMG, VDT was found in pathological limits by QST. This finding suggests that QST can detect this change earlier than ENMG.On the other hand, in group E where thin fiber involvement was confirmed by LANSS and DN4 scales, concurrently QST (higher CDT and WDTvalues) gave the same findings. These results suggested that both QST and neuropathic pane scales have the same validity to determine thin fiber abnormalities.