Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda işitsel beyin sapı cevabının değerlendirilmesi
Evaluation of auditory brain stem response in patients with obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 297344
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL TANYERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) en sık görülen uyku hastalığıdır ve bu hastalıklar içerisinde morbidite ve mortalite riski en yüksek olanıdır.Uykuda normal şartlarda inspirasyon, belirli düzeyde negatif basınç oluşturur. OUAS'lı hastalarda çeşitli nedenlerden dolayı farengeal dilatatör kaslar tarafından bu negatif basınç dengelenemez, hava yolunda kollaps ve obstrüksiyon gelişir. Oluşan apne / hipopne nedeniyle, hastalarda oksijen desatürasyonu ve hipoksi atakları görülür.İşitsel beyin sapı cevabı (Auditory brainstem response - ABR), arterial oksijen miktarı ile hipoksiye duyarlıdır. ABR, işitmenin periferden santrale kadar olan yollarında oluşan bozukluklarının değerlendirilmesinde objektif bir tanı yöntemidir.Bu çalışma, OUAS'lı hastalarda meydana gelen hipoksi durumlarının işitsel beyin sapı cevabı üzerine olan etkilerinin araştırılması amacıyla yapıldı.Çalışmaya, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi K.B.B. Hastalıkları kliniğinde OUAS ön tanısıyla polisomnografi(PSG) yapılmış olan kişiler dahil edildi. Saf ses eşik ortalaması bilateral normal sınırlarda olan, bilateral konuşmayı ayırt etme skoru normal sınırlarda olan, immitansmetrik incelemelerinde ise bilateral Tip A timpanogram ve bilateral ipsilateral akustik refleksleri elde edilen 41 kişi çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu Apne-Hipopne İndeksi(AHI) değeri 5'in altında olan 10 kişiden oluşturuldu. Diğer 31 hasta, Amerikan Uyku Derneği(ASA)'nin yapmış olduğu sınıflandırmaya göre AHI değeri göz önüne alınarak hafif, orta ve şiddetli OUAS'lı gruplar olmak üzere 3 ayrı çalışma grubuna ayrıldı.Kontrol grubunu ve çalışma gruplarını oluşturan tüm hastaların işitsel beyin sapı cevaplarının değerlendirilmesi amacıyla ABR tetkiki yapıldı.ABR sonuçlarının, kontrol grubu ile hasta grupları arasında karşılaştırılması neticesinde, dalga III latansının orta ve şiddetli OUAS'lı grupta, dalga I, dalga V latanslarının ve I-III interpik latansı(IPL)'nın şiddetli OUAS'lı grupta anlamlı derecede uzamış olduğu tespit edildi.Özellikle şiddetli OUAS'lı hastalarda ortaya çıkan ABR değişikliklerinin, bu hastalarda görülen hipoksik durumun solunum merkezinin bulunduğu beyin sapına olan etkilerinden kaynaklanabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is the most frequent sleep disorder and has the highest morbidity and mortality risk among this group.A specific level of negative pressure occures during inspiration at sleep. Because of several different reasons, in OSAS patients this negative presure can not be balanced by pharyngeal muscles and collaps and obstruction of airway is seen. This apnea/hypopnea results in oxygen desaturation of patient and hypoxia attacks.Auditory brainstem response (ABR) is sensitive to hypoxia and arterial oxygen levels. ABR test is an objective diagnostic method which assesses the disorders of hearing from periphery to cortex.The aim of this study is to evaluate the effects of hypoxic conditions on auditory brainstem response.The patients which have done polisomnography at Ondokuz Mayıs University Medical School E.N.T. department is the content of this study. Forty one patients which have bilateral normal speech reception tresholds and normal speech discrimination scores, and which have bilateral type A tympanograms and acoustic reflex are included to study. Control group is consist of 10 patients which have apnea-hypopnea ındex(AHI) scores less than 5. Other 31 patients are classified into 3 study groups as mild, moderate and severe according to AHI levels from American Sleep Association(ASA)?s classification for OSAS patients. ABR test is performed to all patients of study group and control groups to evaluate auditory brainstem responses.Prolongation of vawe III latency in moderate and severe OSAS groups; prolongation of vawe I and V latencies and I-III interpeak latencies were determined by comparison of ABR test results between control and study groups.Especially, the ABR alterations among severe OSAS patients were thought to be resulted from effects of hypoxic conditions of these patients to respiration center at brainstem.