Omuz sıkışma sendromunun tedavisinde akromioplastinin etkinliği
The effectiveness of the acromioplasty in subacromial impingement syndrome
  1. Tez No: 297348
  2. Yazar: SELAMİ KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET PİŞKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Subakromial sıkışma sendromu tanısıyla akromioplasti uyguladığımız hastalarıtekrar kontrole çağırdık.Hastaları Constant omuz skorlamasına ve VAS `sına(istirahat,gece,aktivite) göre değerlendirdik.Sıkışma sendromu,korakoakromial arkın rotator manşet tendonları üzerinebasısı ile oluşan ve özellikle fleksiyon, abdüksiyon ve dış rotasyonda ağrı ilekarakterize bir sendromdur .Subakromial aralık vücudun en büyük bursasını içindebarındıran, değişik biyomekanik etkilerin hüküm sürdüğü, patolojilerinin hala değişikçalışmalara esin kaynağı olduğu bir bölgedir.1997-2011 yılları arasında kliniğimizde ameliyat edilmiş olan 56 hasta tekrarkontrole çağrıldı.Hastaların ağrılarının olup olmadığı varsa yaşam aktivitelerini nekadar etkilediği,omuz hareket açıklığı ve kas gücü ölçümleri yapılarak VAS veconstant omuz skorlamasına göre değerlendirme yapıldı.Bu çalışma, konservatif tedaviye cevap vermeyen omuz sıkışma sendromluhastalarda anterior akromiyoplastinin ağrı,günlük yaşam aktiviteleri, aktif eklemhareket açıklığı ve kas gücü üzerine yararlı etkileri olan bir tedavi seçeneği olduğunuortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
We have called patients who underwent acromioplasty with a diagnosis ofsubacromial impingement syndrome . We have evaluated patients according toConstant Shoulder Scoring System and VAS (Rest, night, activity).Impingement syndrome is related with compression of rotator cuff tendons bycoracoacromial arc especially during the flexion, abduction and external rotation andcharacterized by the pain. The subacromial arc which includes the largest amountof bursa in the body and dominated by different biomechanical effects anddifferent pathologies so is still a region is a source of investigations.Between 1997-2011, 56 patients who underwent surgery in our clinic are calledfor the control.We have evaluated patients according to VAS and Constant ShoulderScoring System by using the data like if there is pain and if there is, how muchinfluence on the activities of life and ROM of shoulder and muscle strength.This study shows that anterior acromioplasty is a good treatment of choice inpatients with impingement syndrome who did not respond to conservative treatment.-