Benign kemik lezyonlarının greftlenmesinde kullanılan freze-dried allogreftler ile fresh-frozen allogreftlerin klinik ve radyolojik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparasion of the clinical and radyological results of fresh-frozen allograft and freze-dried allograft which have been used in bone lesions of beningn character
- Tez No: 297349
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT DABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ortopedik cerrahide greftler ençok kullanılan materyallerden biridir. Her yıl dünya üzerinde 2,2 milyon kemik greftlemesi işlemi uygulanmaktadır. Greftleme endikasyonları arasında kaynama gecikmesi, başarısız artroplastiler, omurga ve uzun kemik artrodezi, kemik tümörleri ve iskelet rekonstrüksiyonları, deformite ve instabilite için yapılan kompleks omurga rekonstrüksiyonları sayılabilir.Genel anlamda hastanın iliyak kemiğinden alınan otogreft altın sıtandarttır. Otogreft almak her zaman mümkün değildir. Ayrıca otogreft alırken hastanın morbiditeside göz önüne alınmalıdır. Bundan dolayı otogreft kullanılmayan yerlerde allogreftler kullanıma sokulmuştur. Allogreftlerin de kullanımına bağlı komplikasyonlar görülmesine rağmen günümüz teknolojisi ile bunlar minimuma indirilmiştir. Allogreftler elde edilmelerine göre çeşitlere ayrılmıştır.Bizim bu çalışmada amacımız birçok ortopedi kliniği tarafından sıkça kullanılan Freze-drying allogreftler ile Fresh-frozen allogreftlerin klinik ve radyolojik sonuçlarını karşılaştırıp, literatür eşliğinde her yönüyle tartışmaktır.Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda Ocak 2006 ve Kasım 2010 tarihleri arasında benign kistik lezyon tanısı alıp operasyon sırasında allogreft kullanılan 50 hasta klinik ve radyolojik olarak değerlendirildi. Bu hastaların 25 tanesinde kistik destrüktif lezyon nedeniyle Freze-Dried (cancellous-crushed , cancellous/cortical-crushed) allogreft kullanılmıştır. Bu hastalar Grup I olarak değerlendirildi. Benign kistik lezyon nedeniyle opere edilmiş diğer 25 hastada ise Fresh-Frozen allogreft kullanılmıştır. Bu hastalar ise Grup II olarak değerlendirildi.Birinci grubu oluşturan benign kemik lezyonu tanılı hastaların toplamı 25 tir. Bunlardan 14 (%56)'ü erkek, 11 (%44)'i bayandır. ortalama takip süresi 22,7 (7-45) aydır.İkinci grubu oluşturan benign kemik lezyonu tanılı hastaların toplamı 25 tir. Bunlardan 14 (%56)'ü bayan, 11 (%44)'i erkektir. Ortalama takip süresi 19,52 (8-48) aydır.Benign kistik lezyon nedeniyle grefonaj uygulanan hastaların dahil edildiği bu çalışmada, Freze-drying allogreft kullanılan olgular ile Fresh-frozen allogreft kullanılan olguların klinik ve radyolojik değerlendirilmesi yapıldı. İki grup arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olmadığı tespit edildi.Bu bilgiler ışığında, Kemik greftlemesinde altın standart olan otogreftlerin kullanılamadığı veya yetersiz kaldığı durumlarda freze-dried allogreftler işlenmiş halde olmaları, kullanıma hazır formda bulunmaları ve oda ısısında depolanabilmeleri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Fresh-frozen allogreftlerin ise vericinin serolojik-mikrobiyolojik tetkiklerinin eksiksiz yapılması ve greftin usulüne uygun alınıp saklanması koşulu ile kemik greftlemesinde alternatif bir kaynak olarak kullanılabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Grafts in orthopedic surgery is one of the most-used materials. Each year 2.2 million bone grafting process is applied throughout the world. Indications for grafting are delayed union, failed arthroplasties, arthrodesis of the spine and long bones, bone tumors and skeletal reconstructions, reconstructions include spinal deformity and instability.In general, the patient's iliac bone is the gold standart autograft . It is not always possible to obtain autograft . In addition, autograft morbidity should be taken in to consideration. Therefore, allografts are used when it is not possible to get autografts.By the help of today's technology, the complications of allografts are minimized. Our aim in this study is to compare the clinical and radiological results of Fresh Frozen allografts and Freze Driying allografts Which often used by many orthopedic clinics. In our study, we have compared the results of 50 patients with beningn cystic lesion who are operated in which we have used allografts between January 2006 and November 2010.Group 1 patients consists of 25 patients (14 (56%) were male and 11 (44%) are female, mean follow-up period is 22.7 (7-45) months) with destructive cystic lesions.In this group we have used Freze-Dried grafts.Group 2 patients consists of 25 patients (14 (56%) were female, 11 (44%) are male, mean follow-up period is 19.52 (8-48) months) with beningn cystic lesions in which we have used fresh frozen allografts.We have compared clinical and radiological results of Group 1 and Group 2 patients and found no difference statistically.In light of this, when the use of autograft is not avaliable or insufficient,we can use freze-dried allografts and they are preferred because of their processed form,ready to use form and stored properly at room temperature.Beside of this, Fresh-frozen allografts can be used alternatively when the serological-microbiological examinations of the donor are done completely and stored properly.