Primeri bilinmeyen karsinomlu hastalarda PET/CT'nin yeri
The importance of PET/CT in patients with carcinoma of unknown primary
  1. Tez No: 297362
  2. Yazar: FİKRİ SELÇUK ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ENTOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma primer odağı saptanamamış olgularda PET/CT'nin primer odağı tespit edebilme etkinliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Primeri bilinmeyen karsinom tanısı alan ve bu tanı ile primer odağı saptamak amaçlı PET/CT çekilmesi planlanan 51 hasta çalışmaya dahil edildi. Artmış F?18 FDG odakları görsel ve semikantitatif analiz ile değerlendirildi. Ağırlıkları 48 ile 97 kg (ortalama 70,70±11,10) arasında değişmekteydi. Açlık kan şekeri düzeyleri 82 ile 149 mg/dl (ortalama 105,14±16,13) arasındaydı. Hesaplanan SUV max değerleri 0 ile 17,50 (ortalama 8,126±0,741) idi. Yaklaşık 20 dk süren görüntüleme hastalar tarafından iyi tolere edildi.. Histopatolojik olarak 23 hastada (%45,1) adenokarsinom, 16 hastada (%31,4) karsinom, 4 hastada (%7,8) malign epitelyal tümör, 3 hastada (%5,9) non small cell karsinom, 2 hastada (%3,9)squamoz hücreli karsinom, 1 hastada (%2)küçük hücreli karsinom, 1 hastada iğsi nitelikli karsinom ve 1 hastada renal hücreli karsinom bulguları vardı. Hastaların çekilen PET/BT' lerinde 13 hastada (%25,5) primer odak olabilecek lezyon saptanamazken, 15 hastada (%29,4) akciğer, 8 hastada (%15,7) kolon, 5 hastada pankreas (%9,8), 3 hastada karaciğer (%5,9) 2 hastada (%3,9) mide, 1 hastada (%2) plevra, 1 hastada (%2) uterus, 1 hastada böbrek (%2), 1 hastada (%2) nasofarenks ve 1 (%2) hastada peritonda primer lezyonla uyumlu olabilecek aktivite tutulumları tespit edildi. Sonuç olarak 38 hastada PET/CT ile primer odak saptanmıştır. PBK'larda primer odak tespitinde PET/CT'nin kullanımı umut vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define primary focus detection efficiency of PET/CT in patients with carcinoma of unknown primary. Fifty one patients- who diagnosed with carcinoma of unknown primary and detected with PET/CT to define the primary focus- were included in this study.İncreased F-18 FDG foci were evaluated by visual and semiquantitative analysis. Weights of the patients were between 48 and 97 kg (average 70,70). Fasting blood glucose levels were between 82 and 149 mg/dl(average 105,14). SUV Max values calculated from 0 to 17,50 (average8,126) The patients tolarated well the 20 minutes study.In 23 patients (45,1) adenocarcinoma, 16 patients (31,4) carcinoma, 4 patients (%7,8) malignant epitelial tumor, 3 patients (%5,9) non small cell carcinoma, 2 patients (%3,9),squamous cell carcinoma, 1 patient (%2) small cell carcinoma,1 patient spindle cell carcinoma and 1 patient renal cell carcinoma were detected histopathologically. In 13 patients (%25,5) there was no evidence of primary focus, 15 patients (%29,4) lung, 8 patients (%15,7) colon, 5 patients (%9,8) pancreas, 3 patients (%5,9) liver, 2 patients (%3,9) stomach, 1 patient (%2) pleura, 1 patient (%2) uterus, 1 patient (%2) kidney, 1 patient (%2) nasopharnyx and 1 patient (%2) primary peritoneal lesion has detected as primary according to PET/CT results. As a result, PET/CT has been identified the primary focus in 38 patients. We think in patients with carcinoma of unknown primary to determine the primary focus PET/CT has a promising future