Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalarda endotel disfonksiyonu, arteriyel sertlik (stıffness) ve BODE indeksinin değerlendirilmesi
Assessment of the BODE index, arterial stiffness and endothelial dysfunction in patients with chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 297374
  2. Yazar: GÖKHAN TİRELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN KALPAKLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) hastalarında, endotel disfonksiyonu, arteriyel sertlik ve BODE indeksi ölçümleri ile KOAH'la ilişkili artmış kardiyovasküler riskin mekanizmalarını araştırdık.Çalışmaya stabil haldeki 50 erkek KOAH hastası ve hasta grubu ile yaş açısından uyumlu olan ve hava yolu obstrüksiyonu bulunmayan 50 erkek kontrol grubu olarak alındı. Bütün katılımcılara BODE indeksi ölçümleri yanısıra endotel fonksiyonlarının, arteriyel sertliğin ve ekokardiyografik ölçümlerin değerlendirilmesini içeren kardiyovasküler incelemeler yapıldı.Arteriyel sertlik parametrelerimizi olgu ve kontrol grubumuzda benzer bulmakla birlikte, olgu grubumuzda 9 kişide direk arteriyel sertlik saptanırken, kontrol grubunda arteriyel sertlik saptanmadı. KOAH' lı hasta grubumuzda nitrat bağımlı genişleme (NBG) ölçümleri kontrol grubuna göre bozulmuş olarak bulunmuş olup, akım bağımlı genişleme (ABG) ve nitrat bağımlı genişleme ölçümlerimiz arasında pozitif korelasyon mevcuttu. BODE indeksi değerleri olgu grubunda kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu. Beklenen bir bulgu olarak, BODE indeksi ile FEV1, beden kitle indeksi ve 6 dakika yürüme testi arasında negatif ilişki, MMRC dispne skalası arasında ise pozitif ilişki olduğu görüldü.Sonuç olarak, arteriyel sertlik varlığı, endotel fonksiyonlarındaki anormallik ve endotelden bağımsız olarak gelişen düz kas disfonksiyonu, KOAH ve buna bağlı artmış kardiyovasküler hastalık riski arasındaki ilişkiyi gösteriyor olabilir.
Özet (Çeviri)
Speciality Thesis, In this study, we investigated the mechanisms of increased cardiovascular risk associated with COPD which was measured by arterial stiffness, endothelial dysfunction and the BODE index.Fifty men with stable COPD were compared with fifty healthy male control subjects who had approximately same age and whose lung function tests were normal. As well as the BODE index measurements, cardiovascular assessments which include evaluation of endothelial function, arterial stiffness and echocardiographic measurements were carried out in all subjects.Arterial stiffness parameters were similar in both case and the control groups. In addition, direct arterial stiffness was detected in nine subjects in our case group. However, arterial stiffness wasn?t observed in control subjects. Nitrate mediated dilation (NMD) measurements were found to be worsened in patients with stable COPD than in control subjects. In the same model, flow mediated dilation (FMD) was associated with nitrate mediated dilation (NMD) positively. In our case group, the BODE index values were found to be statistically higher than the control group. As expected, BODE index was positively correlated with FEV1, body mass index and 6-minute walking test. Conversely, BODE index was negatively correlated with the MMRC dyspnea scale.Consequently, the presence of arterial stiffness, endothelial function abnormalities and endothelium independent smooth muscle dysfunction may indicate the relationship between COPD and the increased risk of cardiovascular disease.