Kronik obstrüktif akciğer hastalığında gelişen pulmoner hipertansiyonun tanısında endokanın yeri
Replace endocan in the diagnosis of chronic obstructive pulmonary disease with pulmonary hypertension
  1. Tez No: 462717
  2. Yazar: İNCİ HÜLYA SAYILIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYGÜL GÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Endokan vasküler endotel hücreleri, renal distal tübüller, bronş ve akciğer submukozal glandlardan üretilen endoteliyal hasarda ve neovaskülarizasyonda önemli rolü olan bir proteoglikandır. Bu çalışmanın amacı serum endokan seviyesini kronik obstrüktif akciğer hastalığı ile pulmoner hipertansiyon (PHT) ve sadece KOAH'ı bulunan hastalarda ölçmek ve aralarındaki ilişkiyi araştırmaktır. MATERYAL VE METOT: Serum endokan seviyesi 18 kişi PHT gelişen KOAH hastaları (Grup 1), 23 kişi KOAH (Grup 2) ve 19 kişi sağlıklı kontrolden (Grup 3) Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELİSA) test kiti kullanılarak ölçüldü. BULGULAR: Grup 1, Grup 2 ve Grup 3'te yaş ortalamaları sırasıyla 65.28±12,08, 62.85±10,98 ve 57.13±10,21 yıl ve serum endokan seviyeleri sırasıyla 413.77±597,00, 829.73±724,17 ve 480.94±206,32 pg/mL olarak bulundu. Serum endokan seviyesi Grup 1'de diğer gruplara göre istatistiki açıdan anlamlı bir düşüş gösterdi. GOLD (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease)'a göre KOAH ağırlığının ve sigara içme sıklığının serum endokan miktarı ile ilişkisinin olmadığı bulundu. Ancak, pulmoner arteriyel basınç (PAB) değeri ile serum endokan seviyesi arasında negatif yönde orta derecede korelasyon gözlendi. Eritrosit sedimantasyon hızı (ESR) ve C-reaktif protein (CRP) değerleri Grup 1 ve Grup 2'de kontrol grubuna göre yüksek bulundu. Bu yükseliş Grup 1'de daha belirgindi. PAB ile ESR değerleri arasında pozitif yönde orta derecede korelasyon saptandı. Ancak, PAB ile CRP değerleri arasında korelasyon yoktu. SONUÇ: PAB değeri ile endokan seviyesi arasında negatif korelasyon olması PHT'de endokan seviyesinin düştüğünü göstermektedir. KOAH'ın ileri aşaması olan PHT gelişen KOAH hastalarında endoteliyal hasarın artmasından kaynaklı endokan seviyesinde düşme meydana gelmiş olabilir. Sonuçlar değerlendirildiğinde, serum endokan seviyesi, KOAH ve KOAH'a sekonder gelişen PHT tanısı ve bu hastalığın prognozu konusunda fikir verebilir.
Özet (Çeviri)
AİM: Endocan is a proteoglycan expressed by vascular endothelial cells, renal distal tubules, bronchi and lung submucosal glands which plays an important role in endothelial damage and neovascularization. The aim of this study was to measure serum endocan levels in patients with chronic obstructive pulmonary disease and COPD with pulmoner hypertension (PHT) and to investigate the association among the serum endocan levels, COPD and COPD with PHT in these patients. MATERIAL and METHOD: Serum endocan levels were measured in 18 COPD patients with PHT (Group 1), 23 COPD patients (Group 2) and 19 healty control (Group 3) using an enzyme-linked immunosorbent assay kit (ELISA). RESULTS: The mean age of Group 1, Group 2 and Group 3 were 65.28±12,08, 62.85±10,98 and 57.13±10,21 years, respectively, and serum endocan levels were 413.77±597,00, 829.73±724,17 and 480.94±206,32 pg/mL, respectively. Serum endocan level showed a statistically significant decrease in Group 1 compared to the other groups. According to Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD), the severity of COPD and the frequency of smoking were not related to the level of serum endocan. However, there was a moderate correlation between the pulmonary arterial pressure (PAP) value and the serum endocan level in the negative direction. Eritrosite sedimentation rate (ESR) and C-reaktive protein (CRP) values were higher in Group 1 and Group 2 than in control group. This rise was more pronounced in Group 1. There was a moderate correlation between the PAP and the ESR values in the positive direction. However, there was no correlation between PAP and CRP values. CONCLUSION: A negative correlation between PAP value and endocan level indicates that the endocan level is lower in pulmonary hypertension. Decreased endocan levels may be due to increased endothelial damage in COPD patients with PHT advanced stages of COPD. Taken together, serum endocan level may provide insight into the diagnosis and prognosis of COPD with PHT.