Preenfarktüs anjinalı ST Yükselmeli Miyokart Enfartüsü olgularında stres hipergliseminin koroner arter hastalığı şiddetine etkisi
The impact of stress hyperglysemia on Coronary Artery disease in cases of preinfarction angina and elevated ST Myokardial Infarction
  1. Tez No: 841041
  2. Yazar: AYŞE KARAKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN PİŞKİNPAŞA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, İç Hastalıkları, Cardiology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Preenfarktüs anjina, miyokart enfarktüs başlangıcından önceki anjina şikayeti olarak tanımlanır. Hem trombolitik hem de perkütan koroner girişim çağında daha küçük infarkt alanı, daha iyi hastane içi ve dışı mortalite sonuçlarıyla birliktedir. Stres ilişkili hipergliseminin (SIH) mekanizması, temelde yatan glukozun metabolik durumuna göre değişir. Yüksek glukoz seviyeleri hem vasküler inflamasyon hem de endotel hücre disfonksiyonuna yol açar. ST yükselmeli AMI olgularında yapılan koroner trombüs analizleri, akut hiperglisemik hastalarda daha yoğun trombüs boyutunu, eritrosit-fibrin-makrofaj seviyelerini göstermiştir.Biz çalışmamızda SIH'nin, preenfarktüs anjinalı STEMI olgularında aterosklerotik yaygınlığa etkisini göstermek istedik. Materyal ve Metot: Hastanemiz İstanbul Eğitim araştırma hastanesi bünyesinde, tek merkezli prospektif yapılan çalışmamıza; 01.01.2023-01.06.2023 tarihleri arasında hastanemiz koroner yoğun bakım ünitesine STEMI ön tanısıyla yatmış ve koroner anjiyografi işlemleri yapılmış 127 vaka dahil edilmiştir. Hastaların yaşı, cinsiyeti, komorbiditeleri (diyabet, hipertansiyon, kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı, astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, kronik böbrek yetmezliği) kaydedildi. Hastaların işlem öncesi alınan hemogram ve biyokimya incelemelerinde; açlık kan şekeri (AKŞ), HbA1c, AST, ALT, glukoz, total kolesterol (TK), HDL, LDL, Trigliserit, troponin, üre, kreatinin, sodyum, potasyum, hemoglobin, platelet, ürik asit düzeyleri ölçüldü. Preenfartüs anjina ile gelen hastaların elektrokardiyografik verileri kaydedildi. Koroner anjiyografi öncesi tüm hastaların anemnezi eksiksiz şekilde alınıp fizik muayenesi detaylı şekilde yapıldı. Hastaların kan basıncı, nabız, boy, kilo ve BMI kaydedildi. Preenfarktüs anjinalı ST yükselmeli miyokart enfarktüs olguları önce; kan şekerine göre SIH olan ve olmayan grup olarak 2'ye ayrıldı. SIH grubu ise kendi içinde DM tanılı ve tanısız olmak üzere ikiye ayrıldı. Böylece SIH grubunun akut ve kronik glisemik durumları belirlendi. Koroner anjiyografi sonuçlarından ise gensini skoru her hasta ve her lezyon için ayrıca hesaplandı. Böylece SIH olan ve olmayan gruplar ve SIH olan hastalarda diyabet tanısı olup olmamasına göre gensini skorları karşılaştırıldı. Sonuçlar SPSS 28.0 istatiksel analiz yöntemi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza preenfarktüs anjinalı STEMI tanısı ile koroner anjiyografi yapılmış 127 vaka ile yapılmıştır. Bu 127 vakanın 70'i SIH negatif grup, 57'si ise SIH pozitif grubu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Preinfarction angina is defined as angina complaints preceding the onset of myocardial infarction. In the era of both thrombolytic and percutaneous coronary intervention, a smaller infarct size is associated with better in-hospital and out-of-hospital mortality outcomes. The mechanism of stress-induced hyperglycemia (SIH) varies depending on the metabolic status of the underlying glucose. Elevated glucose levels lead to both vascular inflammation and endothelial cell dysfunction. Coronary thrombus analyses in cases of ST-segment elevation myocardial infarction (STEMI) have shown more intense thrombus size, erythrocyte-fibrin-macrophage levels in acutely hyperglycemic patients. In our study, we aimed to demonstrate the impact of SIH on the atherosclerotic extent in preinfarction angina STEMI cases. Materials and Methods: Our study was conducted as a single-center prospective study at Istanbul Training and Research Hospital. A total of 127 cases admitted to our hospital's coronary intensive care unit with a preliminary diagnosis of ST-segment elevation myocardial infarction (STEMI) and who underwent coronary angiography procedures between January 1, 2023, and June 1, 2023, were included. Patient age, gender, and comorbidities (diabetes, hypertension, heart failure, coronary artery disease, asthma, chronic obstructive pulmonary disease, chronic kidney failure) were recorded. Pre-procedural hemogram and biochemistry examinations of patients included fasting blood sugar (FBS), HbA1c, AST, ALT, glucose, total cholesterol (TC), HDL, LDL, triglycerides, troponin, urea, creatinine, sodium, potassium, hemoglobin, platelet, and uric acid levels. Electrocardiographic data of patients with preinfarction angina were recorded. Before coronary angiography, a complete medical history was obtained, and a detailed physical examination was performed for all patients. Blood pressure, pulse, height, weight, and BMI of patients were recorded. Preinfarction angina cases with ST-segment elevation were initially divided into two groups based on blood sugar levels: those with stress-induced hyperglycemia (SIH) and those without. The SIH group was further divided into those with and without a diagnosis of diabetes mellitus (DM). Thus, the acute and chronic glycemic conditions of the SIH group were determined. The Gensini score was calculated for each patient and lesion based on the coronary angiography results. The Gensini scores were then compared between groups with and without SIH, and among SIH patients based on the presence or absence of diabetes. The results were analyzed using the SPSS 28.0 statistical analysis method. Result: Our study included 127 cases diagnosed with preinfarction angina and ST-segment elevation myocardial infarction (STEMI) who underwent coronary angiography. Of these 127 cases, 70 formed the stress-induced hyperglycemia (SIH) negative group, and 57 formed the SIH positive group.