Ateşli idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda ultrason ve tc-99m dmsa sintigrafisinin vezikoüreteral reflüyü öngörmedeki yeriöngörmedeki yeri
Prediction of vesicoureteral reflux inchildren with febrile urinary tract infection by ultrasound and tc-99mdmsa scintigraphy
- Tez No: 807118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÇAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) genellikle üriner sistemin yapısal anormallikleri ile ilişkilidir. Vezikoüretral reflü (VUR), İYE ile birlikte 21–57% oranında en sık görülen üriner sistem patolojisidir. Reflü enfeksiyon riskini arttırır, hem İYE hem de VUR, renal skara (reflü nefropatisi) sebep olarak hipertansiyon, gebelik toksemisi, kronik böbrek hastalığı (KBH) ve son dönem böbrek yetmezliğine (SDBY) yol açabilir. Vezikoüretral reflü tanısını en doğrulayıcı test voiding sistouretrografi (VSUG) dir. Bununla birlikte VSUG'nin invaziv oluşu, radyasyona geniş bir alanda maruz kalınması, radyokontrast maddeye allerjik reaksiyon gelişme ihtimali, kontakt dermatit, işlem sonrası disüri ve İYE riski gözardı edilemez. Bu çözülmemiş sorunlar nedeniyle ultrasonografi (USG) ve Tc99m dimerkoptosüksinik asit sintigrafisi (DMSA), VUR olasılığını öngörmede kullanılmaktadır. Çalışmamızda USG ve DMSA bulgularının, invaziv bir tanı yöntemi olan VSUG'nin yapılma gerekliliğini saptamadaki etkisini göstermeyi amaçladık. Hastanemiz Pediatrik Nefroloji Bölümü'nde 2008-2013 yılları arasında ateşli idrar yolu enfeksiyonu ile izlenen USG, VSUG ve DMSA görüntüleme teknikleri 6 ay içinde yapılmış olan 276'ı kız (%83.1), 56'sı erkek (%16.9) 332 hasta çalışmaya alındı. Dosyaları ve bilgisayar kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Olguların klinik, laboratuvar ve görüntüleme bulguları, tedavi ve izlem sonuçları değerlendirildi. İki yaşın üzerindeki 251 hastanın 32'si (%12,7) erkek, 219'u (%87,2 ) kız; 2 yaş ve altındaki 81 hastanın 57'si kız (%70,3), 24'ü erkekti (%29,7). Olguların 135'i bir kez İYE geçirirken (%40,7), 197'sinde (%59,3) tekrarlayan İYE görüldü. Tekrarlayan İYE olan hastaların 176'sı kız (%89,4), 21'i erkekti (10,6). İYE geçirme sıklığının kızlarda daha yüksek olduğu saptandı (p=0,0001). En sık başvuru şikayeti (%48,8) ateşti. 24 ay ve altındaki İYE'larının %96,2'inde ateş saptandı. İdrar kültüründe en sık üreyen mikroorganizma E.coli (303'ünde = %91,3) idi. Enfeksiyonlarının %55,7'si amikasin ile, %30' u seftriakson ile tedavi edildi. Olguların 319'u (%96,1) İYE için profilaksi amaçlı antibiyotik kullanmaktaydı ve en sık kullanılan antibiyotik %85,6 oranında trimetoprim-sulfametoksazoldü. Olguların 165'inde (%49,7) reflü yokken 93'ünde tek taraflı reflü (%28) 74'ünde bilateral reflü saptandı (%22,3). Olgular hafif (grade I-II- III) ve ağır reflü (grade IV-V) olmak üzere iki grupta incelendi. Hastalar yaşlarına göre 2 gruba ayrıldı. Reflü tanısı alan 2 yaş ve altında 45 (%55,6), 2 yaş üzerinde 122 (%48,6) olgu vardı. Yaşlara göre reflü ağırlığı dağılımı incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı fark görülmedi (p=0,458). İstatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte yaş büyüdükçe reflü oranlarının azaldığı görüldü. 332 olgunun 664 böbrek ünitesinin 423'ünde ( %63,7) reflü saptanmadı, 151'inde (% 22,7) hafif dereceli reflü, 90'ında (%13,6) ağır dereceli reflü saptandı. 664 böbrek ünitesinin %44.1'inde USG de patoloji saptandı. Ağır reflülerin %68,9'unde, hafif reflülerin ise %47'sinde USG' de patolojik bulgu saptandı.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infection (UTI) is usually associated with structural anomalies of urinary tract. The most common urinary tract pathology seen with UTIs is vesicoureteral reflux (VUR) (%21-57). Reflux increases risk of infection and both UTI and VUR cause renal scar formation (reflux nephropathy) leading to hypertension, pregnancy toxemia, chronic renal disease (CRD), end stage renal failure (ESRF). The most accurate test in confirmation of VUR diagnosis is VSUG. However, VSUG is an invasive technique and the risk of allergic reaction to radiocontrast material, contact dermatitis, dysuria after the procedure and UTI can't be overlooked. Because of these issues, ultrasonography (USG) and Tc99m dimercatosuccinic acid syntigraphy (DMSA) is used in assessing probability of VUR. In our study, we aimed to show the effect of USG and DMSA findings in evaluating the requirement of VSUG, which is an invasive diagnostic test. 276 female (%83,1), 56 male (%16,9), total of 332 patients whom hospitalized in our Pediatric Nephrology Clinic between 2008-2013 due to febrile urinary tract infection and had USG, VSUG, DMSA imaging studies were included in this study. Patient files and computer records were investigated retrospectively. Clinical, laboratory, imaging findings of cases and results of treatment and follow-up were evaluated. 251 patients were over 2 years old: 32 male (%12,7), 219 female (%87,2); 81 patients were 2 and less than 2 years old: 57 female (%70,3), 24 male (%29,7). 135 (%40,7) of cases had UTI once, while 197 (%59,3) had multiple UTI episodes. 176 female (%89,4), 21 male (%10,6) patients had recurrent UTIs. Frequency of UTIs was found to be higher in female patients (p=0.0001). In 162 of them, the most common complaint was fever. Fever was detected in %96,2 of UTI patients under 24 months. In patients' urine cultures, E.coli (303 patient, %96,3) was the most detected organism. %55,7 of infections were treated with amikacin while %30 of them were treated with ceftriaxone. 319 (%96,1) of cases were using prophylactic antibiotics for UTI and the most frequently used one was trimethoprim/sulfamethoxazole (%85,6). In 165 (%49,7) of cases there was no reflux while 93 (%28) had unilateral and 74 (%22,3) had bilateral reflux. Cases were evaluated as 2 groups: mild (grade I-IIIII) and severe reflux (grade IV-V). Patients were divided into 2 groups according to their ages. There was 45 (%55,6) cases under 2 years old and 122 (%48,6) cases over 2 years old diagnosed with reflux. When reflux severity according to age was evaluated, no significant difference was seen (p=0,458). While statistically not meaningful, reflux rates were seen to be decreased with increasing age. In 332 case, 664 renal unit, there was no reflux in 423 (%63,7) while 151 (%22,7) had low grade and 90 (%13,6) had high grade reflux. In %44,1 of 664 renal units, there was a pathology on USG. Pathologic findings on USG was found in %68,9 of severe and %47 of mild reflux patients.