Simvastatin loaded porous hydroxyapatite based microcarriers for bone tissue engineering
Kemik doku mühendisliği uygulamalarına yönelik simvastatin yüklü gözenekli hidroksiapatit temelli mikrotaşıyıcılar
- Tez No: 383222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN TEZCANER, PROF. DR. CANER DURUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kemik doku mühendisliği günümüzde uygulanmakta olan transplantasyon tedavi tekniklerine yeni bir alternatif sağlamaktadır. Biyouyumluluk, biyoaktivite, gözeneklilik ve önemli mekanik ve fiziksel gereklilikler kemik doku mühendisliği için tasarlanmış olan taşıyıcıların fonksiyonel olabilmesi için sahip olması gereken önemli özelliklerdir. Bu özellikler polimer, biyoseramik ve kompozit materyallerin kullanılması ile sağlanabilir. Bu gerekliliklerden yola çıkarak, bu çalışmadan simvastatin yüklü, hidroksiapatit temelli gözenekli mikrotaşıyıcıların yağ içinde su emülsiyon yöntemi ile üretimi ve kemik doku mühendisliği alanında kullanımı için amaçlamıştır. HAp tozlarından üretilen bu taşıyıcılar için tozların parçacık boyutu oldukça önemlidir. Mikrotaşıyıcıların hazırlanmasında, stabilitesini koruyan küre şeklinde bir yapı elde edebilmek için tozların parçacık boyutunun mikrondan düşük ve homojen olması gerekmektedir. Bu amaçla yola çıkarak ilk olarak kopresipitasyon ve sol-jel adı verilen 2 farklı yöntem ile HAp tozları elde edilmiştir.viii Ancak üretilen tozların boyutları gözenekli ve küresel bir mikrotaşıyıcı üretmek için uygun olmadığı görülmüştür. Bu nedenle, mikrotaşıyıcıların üretiminde Nano-HAp tozları kullanılmıştır. Elde edilen taşıyıcıların boyutları 426 µm olarak ölçülmüştür. Üretilen taşıyıcılara simvastatin yüklenmesinin ardından, yüklenen ilacın hızlı salımını engellemek, kemik dönüşümünü indüklemek ve hücrelere ekstrasellüler matris ortamı sağlayabilmek amacı ile desellülerize adipoz doku ile kaplanmıştır. Sonuçlara bakıldığında küresel şekile sahip, yapısal olarak daha dayanıklı mikrotaşıyıcılar Nano-HAp kullanılarak elde edilmiştir. Taşıyıcılara ilaç yüklenmesi, 1, 0.5 ve 0.1 mg/mL olmak üzere üç farklı ilaç konsantrasyonlarında denenmiştir ve sırasıyla ilaç yükleme verimlilikleri %59, %61 ve %32 olarak bulunmuştur. İlaç yüklenmiş mikrotaşıyıcıların salım kinetikleri simvastatinin su içerisinde çözünürlüğünün düşük olması nedeniyle belirlenememiştir. In vitro hücre canlılık testi ilaç yüklenmiş DAT kaplı ve kaplı olmayanlar üzerinde prestoBlue analizi kullanılarak 10 gün süre ile yapılmıştır. Bu deney için Osteosarcoma (Saos-2) hücre hattı ve adipoz kökenli kök hücreler kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, 10 günlük inkübasyon sırasında mikrokürelere toksik SIM dozları yüklenmiş olmasına rağmen, hücreler üzerinde bu bu toksik etki gözlenmemiştir. Bu sonucun hazırlanan taşıyıcıların ilaç salımını yavaşlatarak daha kontrollü bir salım kinetiği oluşturduğu düşünülmektedir. Hücre ekildikten sonra yapılan SEM analizi sonrasında ise DAT kaplı mikrokürelerin üzerlerine yapışan hücre sayısının daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Zamana bağlı hücre artışı hem DAT kaplı hem de kaplı olmayan mikrotaşıyıcılarda gözlenmiştir. Sonuç olarak DAT kaplı ve kaplanmamış olan SIM yüklenmiş HAp temelli mikrotaşıyıcıların doku mühendisliği uygulamalarında kemik hasarlarının tedavi edilmesinde bir potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
Bone tissue engineering provides a new medical therapy as an alternative to conventional bone replacement grafts. Carriers designed for bone tissue engineering applications should be biocompatible, bioactive, and porous and should also meet certain minimal requirements to obtain functional engineered tissues. Polymers, ceramic materials and their composites are widely used for developing such carriers. The objective of this study was to develop and characterize a simvastatin (SIM) loaded porous hydroxyapatite microcarrier system by water in oil emulsion method for bone tissue engineering applications. In order to obtain spherical and structurally stable microcarriers, powder size should be submicron with a narrow size range. For this purpose, firstly, HAp powders (~10-17 µm) were synthesized using coprecipitation and sol-gel methods. It was found that powder characteristics synthesized by both methods were not suitable to form porous microcarriers. Therefore, the microcarriers were then prepared using Nano-HAp powders (