Karotid arter stenozlu hastalarda Asetilsalisilikasit+Pentoksifilin ve Silostazoltedavilerinin etkileri
Effects of Acetylsalicylic Acid + Pentoxifylline and Cilostazol treatment in carotid artery stenosis patients
  1. Tez No: 297383
  2. Yazar: SEYHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
İnme ABD'de en sık ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada olup %80'i iskemik tiptedir ve iskemik inmelerinde yaklaşık %30'u da karotid arter stenozuna sekonderdir. Kural olarak ekstrakranial arter tıkanıklıkları intrakranial olanlara göre daha az iskemik doku ölümüne neden olmaktadır. Tüm ekstrakranial karotis arter lezyonlarının %90'ı, arterlerin nekrotik hücreler, lipid ve kolesterol kristalleri içeren plaklarla sonuçlanan dejeneratif bir hastalığı olan ateroskleroza bağlıdır. Aterosklerozis etyolojisinde enfeksiyöz ajanlar, hipertansiyon ve sigara kullanımı rol oynamaktadır.Bu çalışmanın amacı revaskülarizasyona uygun olmayan karotid arter stenozlu hastaların medikal tedavisinde kullanılan güncel ilaçların 6 ay süreyle hastalığın prognozuna, karotis arter çapı, stenoz yüzdesi, intimal kalınlık, akım hızı, direnç artışı ve plak büyüklüğüne ve semptomatoloji üzerine etkilerini ve etkilerinin farklılıklarının araştırılmasıdır. Çalışmaya revaskülarizasyona uygun olmayan karotid arter stenozlu hastalar alındı ve önerilen medikal tedaviye göre gruplandırıldılar (silostazol 2X100 mg veya Asa 1X150 mg+Pentoksifilin 2X600 mg). Hastaların başlangıç parametreleri ve klinik durumları kayıt edildikten sonra önerilen medikal tedavinin 6. ayındaki kontrol parametreleri ve klinik durumları da kayıt edildi. Her iki gruptaki hastaların başlangıç klinik özellikleri ve takip parametreleri birbirleriyle benzerdi. Medikal tedavinin 6. ayındaki kontrollerde ICA Vmax, Stenoz yüzdesi, Plak büyüklüğüve İntimal kalınlık parametrelerinde her iki grupta azalma saptanmış olup Silostazol grubundaki azalma miktarı aynı zamanda istatistiksel olarak anlamlı değerlendirildi. Kontrol ICA çapı her iki grupta artmış bulundu ve yine silostazol grubundaki çap artışı istatistiksel olarak daha anlmalıydı. Kontrol ICA RI parametresi silostazol grubunda azalmış Asa+Pentoksifilin grubunda ise artmış olarak saptandı. Her iki gruptaki hastalarda da MI, inme ve ölüm gibi komplikasyonlar gözlenmedi. İlaçların semptomatoloji üzerine etkileri benzer olarak saptanmakla birlikte yine silostazol grubunda semptomlardaki azalma daha fazla idi. Bu çalışmanın sonuçları bize Karotis Arter Stenozu medikal tedavisinde risk faktörlerinin tedavisi yanı sıra Silostazol tedavisinin etkin olduğu yönünde bulgular göstermiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Karotid arter stenozu, Silostazol, Pentoksifillin
Özet (Çeviri)
Stroke is the third common reason of mortality in USA. 80% of stroke cases is ischemic type and 30% of them is secondary to carotid artery stenosis. As a rule, extracranial artery stenoses are less frequently leading to ischemic tissue necrosis with respect to intracranial ones. 90% of all extracranial carotid artery lesions are based on degenerative atherosclerosis causing lipid and cholesterol plaques. Etiology of atherosclerosis covers infectious agents, hypertension and smoking.This study aims at searching the efficiency of actual medications used commonly in the treatment of carotid artery stenosis patients inappropriate for surgery for 6 months comparing prognosis, carotid artery diameter, percentage of stenosis, intimal thickness, flow velocity, increase in resistance, plaque diameter and impact on semptomatology.Patients inappropriate for revascularization surgery were randomized for medical treatment either to receive cilostazol 2X100 mg or ASA+1X150 mg+pentoxifillyn 2X600 mg. Data of baseline and 6 month after treatment were recorded.In 6-month control, ICA Vmax, percentage stenosis, plaque diameter and intimal thickness decreased in both groups. Decrease in cilostazol group was significantly better than control group. Control ICA diameter increased in both groups, but it was significantly better in cilostazol group. Control ICA RI parameter decreased in cilostazol group but increased in control group. MI, stroke and mortality were not observed in any of the two groups. Relief of symptoms was significantly dominant in cilostazol group.This study demonstrates that cilostazol treatment is a good alternative with control of risk factors in the follow-up of carotid artery stenosis patients inappropriate for surgery.KEY WORDS: Carotid artery stenosis, Cilostazol, Pentoxifylline