Hipoksik iskemik ensefalopati nedeniyle yenidoğan yoğun bakım ünitesi'nde izlenen yenidoğanlarda serum IL-18, IL-6 ve HSCRP düzeyleri
Serum IL-18, IL-6 and HSCRP levels of neonates hospitalized due to hypoxic ıschemic encephalopathy ın the neonatal ıntensive care unit
  1. Tez No: 297384
  2. Yazar: ERDAL ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ALİEFENDİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hipoksik iskemik ensefalopati (HİE) tanı ve tedavideki ilerlemelere rağmen, halen yenidoğan dönemde mortalite ve morbiditede artışa yol açan önemli bir sorundur. Önceki çalışmalar patogenezinde hipoksi ve iskeminin tetiklediği inflamatuvar döngünün rol oynadığını düşündürmektedir. Bu çalışmada HİE'li yenidoğanlarda, yakın zamanda inflamasyonla ilişkili olduğu tanımlanmış olan IL-18, IL-6, hsCRP düzeylerine bakılmış ve HİE ile inflamatuvar yanıt ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya Eylül 2010- Temmuz 2011 tarihleri arasında doğan, gebelik yaşı 37 hafta ve üzerinde olan, asfiksi kriterlerine uyan bebekler (n=30) alındı. Bu bebekler klinik bulgularına göre (Sarnat & Sarnat sınıflaması) evre I, evre II veya evre III olarak sınıflandırıldı. HİE'li hastalardan ilk 24 saatte ve 48-72. saatte olmak üzere 2 kez alınan kan örneklerinden IL-18, IL-6 ve hsCRP düzeyleri çalışıdı. Çalışma grubundaki olguların %40'ı evre I, %33'ü evre II ve %27'si evre III HİE tanısı aldı. İlk 24 saat ve 48-72.
Özet (Çeviri)
Hypoxic ischemic encephalopathy (HIE), despite advances in diagnosis and treatment, the neonatal period is still a major problem which leads to increased morbidity and mortality. Previous studies suggest play a role of inflammatory cycle induced by hypoxia and ischemia in the pathogenesis of HIE. In this study, recently described to be associated with inflammation, IL-18, IL-6 and hsCRP levels were evaluated and investigated the relationship between HIE and inflammatory response in neonates with HIE.Inclusion criteria were to be born between September 2010-July 2011, and over 37 weeks gestational age infants (n = 30), respectively. According to the clinical findings of infants in the study groups (Sarnat & Sarnat classification) were divided to stage I, stage II, or stage III. Including the first 24 hours, and 48-72 h, blood was taken 2 times from patients with HIE. IL-18, IL-6 and hsCRP levels were determined in blood samples. Study group, 40% of patients with stage I, stage II 33% and 27% were diagnosed as stage III HIE.