Önkol çiftkırığı nedeniyle intramedüller k teli ile tespit uygulanan çocuk ve adolesanlara ait klinik ve radyolojik sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of clinical and radiological results from children and adolescents treated with ıntramedullary k-wire fixation for both-bone forearm fractures.
- Tez No: 297388
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TÜRKER
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Çocuk ve adolesanlardaki önkol çift kırıklarının büyük çoğunluğu kapalı redüksiyon ve alçılama ile tedavi edilebilmektedir. Çocuklardaki önkol çift kırıklarının cerrahi stabilizasyonu gerektiğinde, intramedüller çivileme tekniği kullanılabilmektedir. Bu tedavinin uygulanma nedeni, karmaşık işlevleri olan bu iki kemiği tespit etmektir.Amaç: Bu çalışmanın amacı, kapalı redüksiyonu başarısız olan instabil diafizial önkol çift kırıkları, intramedüller K teli tespit yöntemi ile tedavi edilen çocuk ve adolesanların klinik ve radyolojik sonuçlarını retrospektif olarak gözden geçirmektir.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, dominant (n=10) veya dominant olmayan (n=13) ekstremitesinde tam önkol çift kırığı tedavi edilen, yaşları 5-16 yıl arasında (ortalama yaş 11.17 yıl; 21 erkek ve 2 kadın) olan 23 hasta dahil edildi. Alçı tespitinin ilk 7 günü içinde redüksiyon kaybından sonra, redüksiyonu takiben K teli kullanılarak intramedüller tespit yapıldı. Bütün hastaların başlangıç ve izlemin on ikinci ayına ait klinik ve radyolojik değerlendirmeleri yapıldı. Radius ve ulnanın açılanmasını değerlendirmek amacıyla anteroposterior ve lateral radyografilerden ölçümler yapıldı. Fonksiyonel sonuçlar, Wilson-Krout kriterlerine göre değerlendirildi.Bulgular: Yirmi üç hastanın tellerinin postoperatif dönemde çıkartılması için geçen ortalama süre 46.7 (aralık 41-75 gün) gündü.
Özet (Çeviri)
Introduction: The majority of both-bone forearm fractures in children and adolescents can be treated with closed reduction and casting. When operative stabilization of forearm fractures in children is necessary, intramedullary nailing tehnique can be used. The reason of this treatment is to stabilize the radius and ulna which have the complicated function.Objective: Aim of the study was to retrospectively review the clinical and radiological results from children and adolescents with treated with intramedullary K-wire fixation method for unstable diaphyseal both-bone forearm fractures for which closed reduction has been unsuccessful.Material and Method: Twenty three patients between 5-16 years of age (mean age 11.17 years; 21 male and 2 female), who were treated for complete both-bone forearm fractures-of dominant (n=10) or non-dominant (n=13) limbs- were included. Intramedullary fixation was performed following reduction using K-wires after failure of initial reduction of both-bone forearm fractures during first seven days of cast treatment. All patients were available for clinical and radiologic assessments at baseline and twelvfth month of follow up. Anteroposterior and lateral measurements from radiographies accounted for the angulation of the radius and ulna. Functional results were assessed using the Wilson-Krout criteria.Results: Removal of the nails was undertaken in all 23 patients at a mean of 46.7 days (range 41-75 days) post-operatively.